Δύσκολη επικράτηση της Κύμης απέναντι στον Κόροιβο

Έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την παραμονή του στην Α1 ο Κόροιβος, γνωρίζοντας την ήττα με 62-60 από την Κύμη

Η Κύμη υπερασπίστηκε την έδρα της, απέναντι στον μαχητικότατο Κόροιβο Αμαλιάδας, που άγγιξε την ανατροπή και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους πριν τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 62-60, για την 25η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 18η ήττα τους, με την οποία παρέμειναν ισόβαθμοι στην προτελευταία θέση με Πανιώνιο (σ.σ. έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία ο Κόροιβος, όπως και το πλεονέκτημα στην παραμονή, καθώς τελευταία αγωνιστική παίζει εντός έδρας με τα υποβιβασμένα Τρίκαλα).

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που πανηγύρισαν την έκτη διαδοχική νίκη τους και ελπίζουν σε αποφυγή της 7ης θέσης της κανονικής περιόδου (σ.σ. συναντά στα πλέι οφ τον Ολυμπιακό), ο Άγγελος Τσαγκαράκης με 11 πόντους, ενώ από τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Τζαχί Κάρσον με 14.

Η Κύμη μπήκε δυνατά στο παρκέ και με όπλο την εξαιρετική άμυνα της ξέφυγε στο 6΄ με 16-9, ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (20-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στις επιθετικές ορέξεις του Τσαγκαράκη, ο οποίος έστειλε την Κύμη στα αποδυτήρια στο +14 (40-26).

Χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα σε άμυνα και επίθεση, οι παίκτες της Κύμης εκτόξευσαν τη διαφορά στο 29΄ στους 15 πόντους (53-38) και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε κριθεί, ο Κόροιβος φρόντισε να τους διαψεύσει.

Με πρωταγωνιστές τους Πόσλεϊ και Κάρσον οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-15 στην τέταρτη περίοδο και στο 36΄ προηγήθηκαν με 53-56! Ένα τρίποντο του ΜακΦάντεν στο 39΄ διαμόρφωσε το 60-60 και όλα άρχιζαν από την αρχή… Ωστόσο, το καλάθι του Τζόουνς στα 7» έδωσε το προβάδισμα στους Ευβοιώτες και τελικά τη νίκη, καθώς σχεδόν σε νεκρό χρόνο ο Λάνγκφορντ μέτρησε 0/2 βολές, αποτυγχάνοντας να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 40-26, 53-41, 62-60

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστασόπουλος Π., Συμεωνίδης, Αναστασόπουλος Α.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 11 (2), Βίλιαλμσον 3 (1), ΜακΓκι 6 (6 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 10 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Γερομιχαλός, Τζόουνς 8, Γλυνιαδάκης 2, Κάιζερ 6, Μπάρλος 3, Σμιθ 7 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 4, Κάρσον 14 (1), Λάνγκφορντ, Σκουλίδας, Κεμπ 6, Πόσλεϊ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλεντίγεβιτς, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 9, Σπυριδωνίδης 4, Χάινς 11 (5 ριμπάουντ).

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.