Πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΑΟΚ στο Χαριλάου, Αρης - ΠΑΟΚ 1-1 στο Κύπελλο Ελλάδας

Πήρε αυτό που ήθελε ο ΠΑΟΚ στο Χαριλάου, Αρης – ΠΑΟΚ 1-1 στο Κύπελλο Ελλάδας

«Χρυσή» ισοπαλία με 1-1 κατέκτησε ο ΠΑΟΚ μέσα στο γήπεδο Χαριλάου απέναντι στο γηπεδούχο Αρη στο πρώτο ματς για τη Β φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς παρουσιάστηκε καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε την τύχη να ισοφαρίσει αμέσως το γκολ του Κατσιαρού, με το οποίο οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ είχαν πάρει το προβάδισμα. Να σημειωθεί ότι ο Αρης είχε την ατυχία να γίνουν αλλαγή δύο τραυματισμένοι παίκτες του, οι Ίβιτς και Κατσιαρός.

57

Η ισοπαλία που κατέκτησε ο «δικέφαλος του Βορρά» ουσιαστικά αποτελεί σημαντικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Το ποδοσφαιρικό θέαμα που παρακολούθησαν οι περίπου 12 χιλιάδες φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο Χαριλάου το βράδυ της Τετάρτης ήταν πολύ καλό.

Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιεστικοί και οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν άριστα το σύστημα των αντεπιθέσεων. Ο Μπ.Τεννές χρειάστηκε μόλις στο 9 της συνάντησης να προβεί στην πρώτη του αλλαγή, αντικαθιστώντας τον τραυματία Ίβιτς με το Θωμά Κυπαρίσση.

Ο διεθνής επιθετικός ήταν ο μοιραίος παίκτης για τον Αρη στο πρώτο ημίχρονο, αφού βρέθηκε κοντά στο γκολ (21, 25 και 31), αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κυριάκο Τοχούρογλου. Είχε προηγηθεί πολύ καλή απόκρουση του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυζερίδη στο 5.

Ωστόσο, ο Κυπαρίσσης ήταν αυτός που έφτιαξε το πρώτο γκολ των «κιτρίνων», όταν στο 36 πάσαρε πολύ ωραία στον επερχόμενο Κατσιαρό, οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1-0.

Στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές προσπάθειες με τον Π.Κωνσταντινίδη στο 13 και με τον Οκκά στο 31. Όμως, τέσσερα λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ από τον Κατσιαρό, ο Παντελής Κωνσταντινίδης χόρεψε από τα αριστερά την άμυνα του Αρη και έβγαλε πολύ καλή ασίστ στο Γιώτη Εγκωμίτη, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1. Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο σκόρερ των «ασπρόμαυρων» είχε ακόμη μία πολύ καλή ευκαιρία, η οποία όμως σταμάτησε στο Φάνη Κατεργιαννάκη.

Στην επανάληψη και πάλι ο Μπάμπης Τεννές χρειάστηκε να κάνει αναγκαστική αλλαγή, αντικαθιστώντας τον τραυματία σκόρερ Παναγιώτη Κατσιαρό με το Λουμπούτη.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ χειρότερο του αναμενόμενου από πλευράς θεάματος. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή ευκαιρία της επανάληψης χάθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 78, όταν κεφαλιά του Γεωργιάδη, ύστερα από σέντρα του Βενετίδη, «γλείφει» το δοκάρι του Κατεργιαννάκη.

Ο Αρης μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ουσιαστικά δεν κατάφερνε να ανησυχήσει την άμυνα του «δικέφαλου του Βορρά», αφού καμία κλασική ευκαιρία δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ.

Αρης: Κατεργιαννάκης, Σκέντζος, Κολτσίδας, Κατσιαρός (46 Λουμπούτης), Κούτσης, Παπαδόπουλος, Κυζερίδης, Ναγκόλι, Ίβιτς (9 Κυπαρίσσης), Αγαθοκλέους, Μπα (74 Χαριστέας).

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Ουντέζε, Καφές (55 Γεωργιάδης), Κουλακιώτης, Οκκάς (82 Καραδήμος), Ναλιτζής (60 Φρούσσος), Τετράτζε, Εγκωμίτης, Βενετίδης, Κατσιαμπής, Κωνσταντινίδης.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.