Ασύλληπτη Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε τη Γουότφορντ σαν να μην υπάρχει αύριο, με τους «πολίτες» να επικρατούν με 8-0, ενώ το 5-0 στο 18′ είναι ιστορικό καθώς καμία άλλη ομάδα στην ιστορία της Premier League δεν έχει βάλει πέντε γκολ σε λιγότερο από 20 λεπτά. Μεγάλο «διπλό» για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0 στην έδρα της Έβερτον, με το ίδιο σκορ νίκησε και η Μπέρνλι τη Νόριτς.

Καμία άλλη ομάδα στην Αγγλία λοιπόν δεν έχει καταφέρει να βάλει πέντε γκολ σε 18 λεπτά και η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα τα κατάφερε, με τον Σερχιο Αγκουέρο επίσης να πετυχαίνει ιστορικό ρεκόρ, καθώς έχει σκοράρει και στα 6 πρώτα ματς της Premier League, ενώ έφτασε συνολικά τα 100 γκολ στο «Etihad Stadium».

Επίσης, με το 8-0 η Σίτι βρίσκεται στην πρώτη επτάδα των ομάδων που έχουν πετύχει τις ευρύτερες νίκες στο «Νησί». Δείτε εδώ τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της Premier League: