Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Με... λυτρωτή τον Πογκμπά υπέταξε την Αυστραλία η Γαλλία (2-1)

Με… λυτρωτή τον Πογκμπά υπέταξε την Αυστραλία η Γαλλία (2-1)

Κατώτεροι των περιστάσεων οι Γάλλοι, αξιέπαινη προσπάθεια από τους Αυστραλούς

«Διά πυρός και σιδήρου» πέρασε η Γαλλία στον εναρκτήριο αγώνα του 3ου ομίλου για το Μουντιάλ, επικρατώντας στο Καζάν της Αυστραλίας με 2-1.

Οι Αυστραλοί αποδείχθηκαν δύσκολος αντίπαλος, αλλά η Γαλλία έστω και με δυσκολία πήρε τους τρεις βαθμούς επικρατώντας με 2-1.

Το ξεκίνημα ήταν ιδιαίτερα νωθρό και από τις δύο πλευρές, με τις ομάδες να φοβούνται να πάρουν ρίσκο.

Η μοναδική αξιοσημείωτη φάση του ημιχρόνου ήρθε από τους Αυστραλούς. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μούι στο 17′ ο Σέινσμπερι πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και ανάγκασε τον Γιορίς σε δύσκολη απόκρουση.

Αν και η Γαλλία διατηρούσε την κατοχή, η άμυνα των «σοκερός» ήταν συμπαγής και το 0-0 ήταν το σκορ το ημιχρόνου.

Με την έναρξη του Β’ ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά η χρήση του VAR σε τελική φάση Μουντιάλ.

Ο Γκριζμάν φάνηκε να ανατρέπεται από τον Ρίσντον στο 55’και μετά από εξέταση του συμβάντος μέσω του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Γαλλίας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο σούπερ σταρ της Ατλέτικο Μαδρίτης και έκανε το 1-0 για τους «τρικολόρ».

Χρειάστηκε να περάσουν μόλις 6 λεπτά για να ισοφαρίσουν τα «καγκουρό». Ο Ουμτιτί έκανε ανόητο χέρι μέσα στην περιοχή, δίνοντας το δικαίωμα στους Αυστραλούς να σουτάρουν από τα 11 βήματα, κάτι το οποίο έκανε εύστοχα ο Γέντινακ.

Ο Γάλλος τεχνικός προχώρησε σε δύο αλλαγές στο 70′ βγάζοντας τον Αντουάν Γκριεζμάν και τον Ουσμάν Ντεμπελέ, σε μια προσπάθεια να πετύχει το νικητήριο γκολ. Στο 82′ ο Πογκμπά με ωραία λόμπα νίκησε τον Ράιαν και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Αντρές Κούνια (Ουρουγουάη)

Κίτρινες : Τολισό – Λέκι, Ρισντον, Μπέχιτς

Κόκκινες :

Συνθέσεις:

Αυστραλία (Μπερτ Φαν Μάρβεϊκ): Ράιαν, Μπέχιτς, Σέινσμπερι, Μίλιγκαν, Ρίσντον, Μούι, Γέντινακ, Λέκι, Ρόγκιτς (72′ Ιρβάιν), Κρούζε (84′ Αρζάνι), Ναμπούτ (64′ Γιούριτς)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ, Ουμτιτί, Βαράν, Ερναντές, Τολισό (78′ Ματουιντί), Πογκμπά, Καντέ, Γκριζμάν (70′ Ζιρού), Μπαπέ, Ντεμπελέ (70′ Φεκίρ)

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι