Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδό της στην 8άδα και την πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague πέτυχε η Φενερμπαχτσέ. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ, μετά τη συντριβή από την Εφές, αντέδρασε και πέτυχε σπουδαίο διπλό στο Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με 100-92.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντε Κολό με 20 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Μπράουν (18π.), Γκούντουριτς (15π.) και Πιερ (15π.), ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Βέσελι, που έκανε νταμπλ νταμπλ, έχοντας 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάντερ με 20 πόντους, ενώ 16 είχε ο Ντατόμε και 14 ο Σιλντς.

Με αυτή τη νίκη η Φενερμπαχτσέ ανέβηκε στο 16-11 και στρογγυλοκάθισε στην 8η θέση, με την 9η Ζαλγκίρις να έχει 15-12 και την 10η Μπασκόνια 14-13.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (18-18), με την Αρμάνι στα τελευταία λεπτά να ανεβάζει την πίεσή της στην άμυνα και να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 28-24.

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές του Ντατόμε και Χάινς βρέθηκαν στο +6 στο 15’ (41-35). Σε εκείνο, όμως, άρχισε η αντεπίθεση της Φενέρ, με τους Τούρκους να γυρίζουν το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μπάρτελ να προηγούνται με 48-43. Οι Ιταλοί όμως δεν πτοήθηκαν και με συνεχόμενα σουτ έξω από το τρίποντο πήραν και πάλι το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +2 (52-50).

Στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα ανέβασαν τη διαφορά στους 7 (60-53). Ομως και πάλι η Φενερμπαχτσέ αντέδρασε και με επιμέρους σερί 13-0 βρέθηκε από το -7 στο +6 (66-60) στο 26’. Μάλιστα, οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +9 (78-69), δείχνοντας ότι είναι έτοιμοι για ένα μεγάλο διπλό.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Πιερ με 2/2 βολές έκανε το 80-69 και έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα του διψήφια διαφορά. Η Αρμάνι με ένα σερί 12-2 κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο 34’, αλλά και πάλι η Φενέρ βρήκε τις λύσεις στην άμυνα των Ιταλών και με πρωταγωνιστή τον Ντε Κολό έφτασε στο +7 (88-81). Δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω της και με 100-92 έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 49-50, 52-50, 92-100