Παρά την ηχηρή απουσία του Ράσελ Ουέστμπρουκ οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί απέναντι στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Οι πρωταθλητές πάντως -έστω και μετά δυσκολίας- εκκίνησαν νικηφόρα τη νέα σεζόν στο NBA με τον Στεφ Κάρι να ξεδιπλώνει στο παρκέ τις ηγετικές αρετές του (108-100).

Στο πρώτο ημίχρονο οι πρωταθλητές είχαν σταθερά ένα προβάδισμα 8-10 πόντων με την ανάπαυλα να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 57-47. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θάντερ έδειξαν τα δόντια τους, πλησίασαν στο σκορ και μάλιστα στο 1:57 πριν το τέλος μείωσαν στο καλάθι (99-97) ωστόσο εκεί μίλησε η κλάση του Κάρι που με ένα γκολ-φάουλ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους Γουόριορς να παίρνουν την πρώτη νίκη της χρονιάς (108-100) στην πρεμιέρα του NBA.

Κορυφαίος για τους νικητές, ποιος άλλος; Φυσικά ο Κάρι με 32 πόντους, 6/11 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ! 27 πόντους για την ομάδα του Όκλαντ είχε ο Ντουράντ.

Όσο για τους Θάντερ πάλεψε ο Πολ Τζορτζ που είχε 27 πόντους ενώ double double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ σημείωσε ο Στίβεν Άνταμς.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-23, 57-47, 83-79, 108-100