Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-66: Μεγάλος Ολυμπιακός, πάτησε τον Παναθηναϊκό και είναι αγκαλιά με τον τίτλο

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού πήρε τεράστια νίκη στην έδρα του Παναθηναϊκού πραγματοποιώντας μια σπουδαία ανατροπή και πλέον απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Με το ένα χέρι πάνω στο τρόπαιο του πρωταθλητή για την Α1 μπάσκετ γυναικών είναι ο Ολυμπιακός, με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν σπουδαίο διπλό στην έδρα του Παναθηναϊκού στον 2ο τελικό, επικρατώντας με 66-60. Τρομερή εμφάνιση από την Γκούσταφσον που ήταν η κορυφαία για την ομάδα του Θάνου Νίκλα με 26 πόντους.

Αν και βρέθηκαν πίσω δύο φορές με διαφορές μεγαλύτερες των 10 πόντων, τα κορίτσια του Ολυμπιακού κατάφεραν να επιστρέφουν και να πανηγυρίσουν μια επική νίκη στην έδρα του «αιωνίου» αντιπάλου, για το 3-1 στη σειρά των τελικών (μετρούν και τα αποτελέσματα της κανονικής διάρκειας).

Ο 3ος τελικός θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 2 Απριλίου στις 14:00 στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ, εκεί όπου οι «ερυθρόλευκες» επιθυμούν να φτάσουν στην κατάκτηση του τίτλου μπροστά στον κόσμο τους.

Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός στο ξεκίνημα κι ενώ οι παίκτριες του Νίκλα λειτουργούσαν σωστά στην επίθεση, ήταν άστοχες στην τελική προσπάθεια με αποτέλεσμα μετά τα μισά της περιόδου ο Παναθηναϊκός να αποκτήσει μια μικρή διαφορά στο σκορ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +11 (16-5). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο η αντεπίθεση ξεκίνησε για τις φιλοξενούμενες και με την Γκούσταφσον να το παίρνει πάνω της η διαφορά έπεσε στο καλάθι (29-27) πριν απαντήσουν οι «πράσινες» και κλείσουν το ημίχρονο με ένα προβάδισμα 6 πόντων (33-27).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 12 (41-29) με την αντίδραση των κοριτσιών του Ολυμπιακού να είναι και πάλι άμεση.

Με πρωταγωνίστρια την Γκούσταφσον, έτρεξαν ένα σερί 10-0 και μείωσαν και πάλι σε απόσταση αναπνοής, ενώ λίγο αργότερα πήραν και το προβάδισμα και κατάφεραν να βρεθούν στο +5 (49-54). Το φινάλε του ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (60-61) με 46″ για το τέλος, ωστόσο τα μεγάλα καλάθια της Νικολοπούλου οδήγησαν τις «ερυθρόλευκες» στη νίκη που τις φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66