Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις 87-79: Πήρε μπροστά ο Ντόρσεϊ και φουλ για τετράδα!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν για πρώτη φορά καλός φέτος με τη Φενέρμπαχτσε, βοηθώντας σημαντικά προκειμένου η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να πάρει τη μείζονος σημασίας νίκη επί της Ζάλγκιρις (87-79).

Σε ένα παιχνίδι που είχε τον χαρακτήρα του must win σύμφωνα με τον Δημήτρη Ιτούδη, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη με 87-79, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει το καλύτερο του ματς με τη φανέλα της τούρκικης ομάδας.

Παρά την απογοητευτική εκκίνηση με τα συνεχόμενα λάθη, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρήκε το αντίδοτο στα περιφερειακά σουτ και έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που πάλεψε για την εντυπωσιακή ανατροπή στο φινάλε, αλλά δεν είχε τις λύσεις για να τα καταφέρει.

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης το είχε πετύχει ο Νικ Καλάθης στο 09:54. Η απάντηση είχε έρθει με τον Χάγες στο 09:16 ο οποίος ισοφάρισε στο 09:16. Η Φενέρ είχε πάει και πάλι μπροστά με τον Γκούντουριτς στο 07:39, ενώ ο Χάγιες είχε ισοφαρίσει ξανά.

Το πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε από καλάθι σε καλάθι, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να είχε μόνιμα το προβάδισμα. Η πρώτη φορά που είχαν προηγηθεί οι φιλοξενούμενοι ήταν στο 01:58 με 16-14 μετά από βολές του Λεκαβίτσιους.

Με ένα σερί 8-0 μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Φενέρ είχε πάρει το προβάδισμα με 22-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο 09:25 για το 25-16. Η Ζαλγκίρις είχε απαντήσει με δίποντο του Μπραζντέικις στο 09:15. Στο 07:30 οι Λιθουανοί είχαν μειώσει στους πέντε (27-22).

Η Φενέρ κρατούσε το προβάδισμα διαρκώς, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 02:49 σε 35-35. Παρόλα αυτά, όπως και στην πρώτη περίοδο, με ένα σερί στο τέλος (11-0) οι Τούρκοι είχαν πάρει το προβάδισμα με 46-35 (πρώτη φορά διψήφιο).

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο εύστοχο σουτ ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Σμιτς στο 08:56 για το 46-37. Η απάντηση της Φενέρ ήταν με τρίποντο του για το 49-39 στο 07;55.

Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να μειώσει και στο 05:17 είχε κάνει το 53-46. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν πάει με τρεις πόντους του Μότλεϊ στο 03:43 τη διαφορά και πάλι στους δέκα (58-48). Οι «πράσινοι» δεν μπορούσανε να βγάλουνε αντίδραση και το δεκάλεπτο είχε λήξει με τη διαφορά να είναι στους δέκα (65-55).

Το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο το είχε πετύχει ο Ντόρσεϊ στο 09:41. Η απάντηση είχε έρθει με τον Μπραζντέικις στο 08:38. Η Φενέρ που κράταγε το προβάδισμα, με ένα σερί 6-0 από το 06:43 μέχρι το 05:16 είχε κάνει το σκορ 77-62.

Η Ζαλκγίρις είχε μειώσει σε 77-69 με ένα σερί 7-0 μέχρι το 03:27. Η επιμονή των φιλοξενούμενων και οι σωστές άμυνες, είχαν οδηγήσει τη διαφορά στους τέσσερεις, 54 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα (83-79).

Η Φενέρ βέβαια, έκανε ένα σερί 4-0 μέχρι το τέλος και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι