Ολυμπιακός - ΑΕΚ: 25-0: Οι «ερυθρόλευκοι» «έπνιξαν την Ένωση

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: 25-0: Οι «ερυθρόλευκοι» «έπνιξαν την Ένωση

Ο Ολυμπιακός ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι κυρίαρχος και «έπνιξε» την ΑΕΚ στο «Παπαστράτειο» με 25-0 για την 6η αγωνιστική της Α1 Πόλο Ανδρών

Με χαρακτηριστική άνεση, ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι απέναντι και στην ΑΕΚ στο «Παπαστράτειο», στην Α1 Πόλο Ανδρών, και νικώντας με 25-0 έφθασε τις έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Καταιγιστικοί οι παίκτες του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς, δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία απέναντι στην Ένωση, που γνώρισε την τέταρτη ήττα της σε έξι αγωνιστικές.

Με όπλο του την εξαιρετική άμυνα και χωρίς να αφήσει ποτέ το πόδι από το γκάζι στην επίθεση (στα πρώτα τρία οκτάλεπτα τουλάχιστον), ο Ολυμπιακός έδωσε ακόμα μία παράσταση για ένα ρόλο στις εγχώριες διοργανώσεις, με τον Βάμος και τον Φουντούλη να έχουν από 5 γκολ, ενώ οι Παπαναστασίου και Κολόμβος είχαν από 4.

Μάλιστα οι Ερυθρόλευκοι έφθασαν κοντά στο να καταρρίψουν το δικό τους ρεκόρ με τη μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων σε ένα παιχνίδι, όταν το 2014 είχαν επικρατήσει του Νηρέα Χαλανδρίου με διαφορά 28 γκολ (31-3).

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς ήταν εντυπωσιακό. Δύο λεπτά μετά την έναρξη το σκορ ήταν στο 3-0, με τον Βάμος να σκοράρει στο 6:07. Με γκολ του Παπαναστασίου στο 3:31 οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφθασαν στο 6-0, ενώ ο Βάμος σκόραρε τέταρτη φορά (2:05) και «έγραψε» το 7-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας το 8-0 με τον Παπαναστασίου (7:09). Στη συνέχεια, οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν πέντε ακόμα τέρματα και έκλεισαν το ημίχρονο με 13-0.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, φθάνοντας στο 20-0, στα 56 δευτερόλεπτα, με το πέμπτο γκολ του Φουντούλη. Στα 20 δευτερόλεπτα ο Δήμου «βρήκε» δίχτυα στην κόντρα, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να «σφραγίζουν» την τρίτη περίοδο με 21-0.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη νίκη με 25-0 κόντρα στην ΑΕΚ.

Τα οκτάλεπτα: 7-0, 6-0, 8-0, 4-0

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Δήμου 2, Βάμος 5, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης 1, Γραμματικός 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 4, Παπαναστασίου 4, Ζερδεβάς, Γκίλλας 2, Λιαντζίρης

ΑΕΚ (Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Μητσούλης, Σταμέλος, Κοκκινάκης, Φωτεινάκης, Γαλάνης, Γάτσος, Μαρινάγης, Παπάκος, Στελάτος, Αράγια, Μαυρωτάς, Χαϊδόπουλος, Ζαχόπουλος, Ζακχαίος

LIVE: Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ

Παρακολουθήστε live στις 21:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ για το Game 2 των play offs της Euroleague. Τηλεοπτικά από Novasports Prime.