Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Ανατροπή με τεσσάρα για την Μπέτις (4-2), με το… δεξί η Γαλατασαράι (1-0)

Η Μπέτις «πάτησε» τη Σέλτικ με 4άρα, παρόλο που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με διαφορά δύο τερμάτων (4-2), ενώ η Γαλατασαράι επικράτησε της Λάτσιο με 1-0 χάρη σε ένα απίστευτο αυτογκόλ του Στρακόσα.

Ματσάρα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»! Η Σέλτικ μπορεί να βρέθηκε μπροστά στο σκορ με προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως η Μπέτις… αφηνίασε και πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ έφτασε στην ολική ανατροπή (4-3).

Οι Σκωτσέζοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού βρέθηκαν μπορστά στο σκορ με διαφορά δύο τερμάτων χάρη σε τέρματα των Αγιέτι (15′) και Γιουράνοβιτς (27′).

Ωστόσο, οι Ανδαλουσιάνοι μέσα σε χρονικό διάστημα τριών λεπτών βρήκαν δύο γκολ, με τους Μιράντα και Χουάνμι, στο 32ο και στο 35ο λεπτό αντίστοιχα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη με συνοπτικές διαδικασίες. Συγκεκριμένα, μέσα σε ένα δίπλεπτο χάρη σε γκολ των Ιγκλέσιας (51′) και Χουάνμι (53′). Στο 87′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με κεφαλιά του Ράλστον, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Γαλατασαράι πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League, καθώς επικράτησε της Λάτσιο με 1-0.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης -αρνητικός για τους Ιταλούς- ήταν ο Τόμας Στρακόσια, που έκανε ένα τραγικό λάθος και χάρισε το νικητήριο γκολ στη Γαλατά.