Γερμανία – Ιταλία 82-92: Τρομερή αναμέτρηση, ανατροπή και πρεμιέρα με το δεξί

Η Ιταλία, με μια μεγάλη ανατροπή στο φινάλε, νίκησε τη Γερμανία με 92-82 και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Ιταλία αντιμετώπισε τη Γερμανία στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 92-82, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι Ιταλοί στο πρώτο ημίχρονο, και για μεγάλο διάστημα της τρίτης περιόδου είδαν τους Γερμανούς να είναι εξαιρετικά εύστοχοι από την περιφέρεια, φτάνοντας κάποια στιγμή σε ποσοστό μεγαλύτερο του 50% (12/23).

Με καλή άμυνα, κυρίως στην τελευταία περίοδο, ορισμένα μεγάλα σουτ από Τόνουτ και Μέλι, κρατήθηκαν ζωντανοί.

Ο πάουερ φόργουορντ της Αρμάνι και αρχηγός της ομάδας του Σακέτι είχε 13 πόντους, όλους στο δεύτερο μισό, τη στιγμή που είχε σημειώσει 10 σε όλο το Προολυμπιακό Τουρνουά του Βελιγραδίου.

Γκαλινάρι και Τόνουτ είχαν από 18, με τον Μάνιον να προσθέτει 10.

Για τη Γερμανία ο Μάουντο Λο ξεχώρισε με 24 πόντους 4 ριμπάουντ και ασίστ, οι Βάγκνερ και Ομπστ είχαν από 12 πόντους, αλλά ήταν άστοχοι (4/11 και 3/10 αντίστοιχα), με τον επόμενο διασωθέντα να είναι ο Μπόνγκα με 13 πόντους και 5/8 σουτ.

Δεκάλεπτα: 32-22, 46-43, 71-68, 82-92

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»