Ιωνικός – Ξάνθη 1-1 : «Χ»αμένοι και οι δυο

Ιωνικός και Ξάνθη ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στη Νεάπολη χάνοντας έδαφος για την άνοδο στη Super League.

Χωρίς νικητή έλειψε η αναμέτρηση του Ιωνικού με την Ξάνθη στη Νεάπολη αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και έχασαν έδαφος όσον αφορά την υπόθεση άνοδος.

Ο Ιωνικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης με σουτ του Πλατέλλα αλλά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Γκαρσία με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ στο παιχνίδι. Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έφτασε τους 22 βαθμούς και βρίσκεται την 4η θέση της βαθμολογίας ενώ αυτή του Μπάμπη Τεννέ έφτασε στους 17 βαθμούς και είναι στην 6η θέση.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Ομάρ, Παπαγεωργίου (82′ Βλαχομήτρος), Κοτσώνης, Φαζός, Γκοτσούλιας, Νιασέ, Ματσούκας (64′ Μπρίτο 90′ Μουστάκης), Ρόλε (90′ Πογκοσιάν), Πλατέλλας, Κάστρο.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Τζούρμαν, Γκαρσία, Δημούτσος (56′ Καπνίδης), Μπριλάντε, Θυμιάνης, Τάτος (90′ Ντίνας), Μικελτάτζε, Έμπερτ (71′ Σχρόιεν).

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».