Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
«Ξεμούδιασμα» για Παναθηναϊκό (87-58)

Σε ένα εύκολο απόγευμα εξελίχθηκε το φιλικό για τον Παναθηναϊκό, κόντρα στον Ιωνικό γεγονός που επέτρεψε στον Γιώργο Βόβορα να ξεκουράσει βασικούς παίκτες.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να μην είχε στη διάθεση του τους Νεμάνια Νέντοβις, Πιέρ Τζάκσον που έμειναν εκτός για να αποφορτιστούν, αλλά και τον Χάουαρντ Σαντ Ρος, πήρε μια πολύ εύκολη και σε ευρεία σκορ νίκη επί του Ιωνικού με 87-58.

Το τριφύλλι πάτησε… γκάζι από την δεύτερη περίοδο, καθώς τότε ανέπτυξε διαφορά. Η πρώτη περίοδος ήταν οριακά υπέρ των πράσινων με 21-20, αλλά με σύμμαχο την επίθεση και την καλή του άμυνα το σύνολο του Γιώργου Βόβορα έφερε το παιχνίδι στα «μέτρα» του στο ημίχρονο που κέρδιζε με 9.

Το δεύτερο ημίχρονο μετά από ένα σημείο ήταν σαν σε… προπόνηση για τον κόουτς του Παναθηναϊκού που είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετά πρόσωπα και σχήματα.

Από τους πράσινους ξεχώρισε ο αρχηγός της ομάδας Ιωάννης Παπαπέτρου που σκόραρε 16 πόντους, ενώ πολύ θετική παρουσία είχε και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 12.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-35, 60-49, 87-58

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Γιώργος Βόβορας): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 16 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 5, Δίπλαρος 4, Κασελάκης 9 (1), Καλαϊτζάκης 12 (1), Φόστερ 5, Περσίδης 5 (1), Γουάιτ 9 (1), Μήτογλου 5 (1), Μπέντιλ 2.