Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Λειψία-Ζενίτ 2-1

Η Λειψία μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο β' μέρος ανέτρεψε τα πάντα, νίκησε με 2-1 τη Ζενίτ και ανέβηκε στην κορυφή του 7ου ομίλου του Champions League.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Λειψία με σκορ 2-1 κόντρα στη Ζενίτ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League και ανέβηκε με αυτόν τον τρόπο στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου με 6 βαθμούς.

Ακολουθούν Λιόν-Ζενίτ με 4 βαθμούς και η Μπενφίκα, με τους Γάλλους και τους Πορτογάλους να κοντράρονται σε λίγη ώρα στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας.

Η Ζενίτ κατάφερε να προηγηθεί στο 25′ με τον Ρακίτσκι και αυτό ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου, με την εικόνα όμως που είχαν οι δύο ομάδες να μην δικαιολογεί αυτό το σκορ, καθώς οι Ρώσοι είχαν μόλις μία τελική προσπάθεια σε 45 λεπτά και τη Λειψία συνολικά 9 τελικές.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος αποκαταστάθηκε η τάξη, με τη γερμανική ομάδα να συνεχίζει να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργεί ευκαιρίες. Ό,τι της αφαίρεσε η τύχη στο πρώτο ημίχρονο, της το έδωσε πίσω στο στο δεύτερο 45λεπτο.

Με μόλις δύο τελικές εντός στόχου, κατάφερε να πετύχει ισάριθμα τέρματα και να πάρει τελικά την πολύ σημαντική νίκη.

Ο Λάιμερ έκανε το 1-1 στο 49′ και δέκα λεπτά αργότερα ο Σάμπιλτζερ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την γερμανική ομάδα.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι