89

Με τον Αμπντούλ Ντιαλό να πετυχαίνει ένα γκολ και να… σερβίρει ακόμα ένα στον Σέζαρ Ενρίκες, ο Πανθρακικός επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στην Κομοτηνή και έπιασε τον Αρη στην 5η θέση της βαθμολογίας! Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα έξι τελευταία ματς για την ομάδα της Θράκης, η οποία δικαιούται όχι απλώς να ονειρεύεται από τώρα την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία, αλλά και την έξοδό της στα Κύπελλα Ευρώπης!

Ο ΟΦΗ, αντιθέτως, παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και στην προτελευταία θέση.

Αναλυτικότερα, το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μόλις δύο έγιναν, όλες με πρωταγωνιστή τον Ντιαλό.

Ο επιθετικός του Πανθρακικού αστόχησε στο 31 σε σουτ στην κίνηση εντός περιοχής, ενώ στο 35 βγήκε μόνος απέναντι στον Κασμερίδη, αλλά έκανε λάθος επιλογή με το να γυρίσει παράλληλα την μπάλα προς την εστία του ΟΦΗ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Πίτσο να απομακρύνει.

Αλλά ο Ντιαλό φύλαγε το καλύτερο για την επανάληψη. Στο 47 εκμεταλλεύτηκε λάθος εκτίμηση του Αρβανίτη σε βαθιά μπαλιά προς την άμυνα του ΟΦΗ και πλάσαρε τον Κασμερίδη στην κίνηση, ανοίγοντας το σκορ για τον Πανθρακικό.

Και το δεύτερο γκολ της ομάδας του Εμίλιο Φερέρα προήλθε από προσπάθεια του Ντιαλό. Στο 50 ξέφυγε ωραία ανάμεσα από δύο αντίπαλους αμυντικούς και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον αμαρκάριστο Ενρίκες, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με σουτ να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι παίκτες του ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκαν για μη καταλογισμό πέναλτι υπέρ τους σε μαρκάρισμα πάνω στον Σίμιτς – όμως η ουσία είναι ότι σε κανένα σημείο του ματς δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Βρονταρά, πραγματοποιώντας άλλη μία απογοητευτική εμφάνιση τη φετινή σεζόν.

Αντίθετα, ο Πανθρακικός έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία για το 3-0 στο 75, όταν ο Ενρίκες σούταρε από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, αλλά είδε τον Κασμερίδη να μπλοκάρει την προσπάθειά του.

Στις καθυστερήσεις πέρασε ως αλλαγή στο ματς ο Γήττας, ο οποίος έκανε την πρώτη του φετινή εμφάνιση με τη φανέλα του Πανθρακικού και γνώρισε την αποθέωση από το κοινό που γέμισε τις κερκίδες του γηπέδου της Κομοτηνής.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

31 Ο Κέλεμαν έκανε την κούρσα από αριστερά, γύρισε στον Ντιαλό μέσα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του τελευταίου από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ!

48 ΓΚΟΛ 1-0: Λάθος γύρισμα του Αρβανίτη προς τον Κασμερίδη, ο Ντιαλό μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

50 ΓΚΟΛ 2-0: Νέο λάθος της άμυνας του ΟΦΗ, ο Ντιαλό έφτασε έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, έδωσε αριστερά στον αμαρκάριστο Ενρίκες και αυτός με πλασέ πέτυχε το 2-0.