Νικητής έφυγε ο ΟΦΗ από το Βύρωνα, 3-2 τον Αθηναϊκό

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Εθνικής κατηγορίας ο ΟΦΗ σημείωσε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, η οποία τον ανέβασε στη 15η θέση της βαθμολογίας. «Θύμα» των Κρητικών ο Αθηναϊκός που επίσης μάχεται για να αποφύγει τον υποβιβασμό, αλλά στο ματς της Κυριακής οι «λόρδοι» δεν ήταν καλοί, με αποτέλεσμα οι «ασπρόμαυροι» έστω και στις καθυστερήσεις να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης μετά το τελικό 3-2.

57

Ηγέτης για την ομάδα του Γιάννη Σαμαρά ήταν ο Κώστας Κιάσσος, ο οποίος στο καλύτερο ίσως παιχνίδι του από τότε που επέστρεψε στο Ηράκλειο σημείωσε δύο τέρματα και οδήγησε τον ΟΦΗ στη μεγάλη βαθμολογικής σημασίας εκτός έδρας νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη συμπαράσταση και περίπου 1.000 φιλάθλων τους, οι οποίοι για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά ακολούθησαν την ομάδα τους και πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες του ΟΦΗ τη μεγάλη νίκη μετά το τέλος του αγώνα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σαμαρά ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και θα ήταν αδικία αν δεν έφταναν στην επιτυχία. Ο Αθηναϊκός του Τάσου Χατζηαγγελή δεν επανέλαβε την εμφάνιση που την προηγούμενη Κυριακή τού είχε δώσει την εντός νίκη επί του Αρη. Οι «λόρδοι» δεν ήταν καθόλου καλοί και ακόμη και τα δύο γκολ που σημείωσαν προήλθαν από αμυντικά λάθη των Κρητικών, αφού στο 1-1 ο Μπεκιάι δώρισε το γκολ στον Ζαφειράκη, ενώ το 2-2 έγινε ύστερα από λανθασμένη εκτίμηση του Παύλου Αδάμου, ο οποίος έχασε την μπάλα από τον Σίμονς.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ δυνατά, πίεζε συνεχώς τον Αθηναϊκό και έφτανε πολύ εύκολα στην περιοχή του Μπαρτζώκα. Στο 11ο λεπτό ο Πολωνός Ιγκόρ Σιπνιέφσκι με πολύ ωραία προσπάθεια νίκησε τον τερματοφύλακα των «λόρδων» σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΟΦΗ και δίνοντας το προβάδισμα με 1-0.

Η απάντηση του Αθηναϊκού ήλθε εννέα λεπτά αργότερα, όταν σε κοντινή κεφαλιά του Καραμάνου σε φάουλ του Ρούσεφ ο Μπεκιάι έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Ζαφειράκης δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει. Και πάλι όμως οι Κρητικοί στο 35ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Κώστα Κιάσσο με κοντινή κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι επαναπαύτηκαν στο σκορ και δεν πρόσεξαν την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να μπουν σε περιπέτειες όταν στο 69ο λεπτό ο νεοεισελθείς Πλατάκης από πολύ κοντά έφερε και πάλι το ματς στα ίσα. Τελικά όμως η τύχη χαμογέλασε στον ΟΦΗ τη στιγμή που στις καθυστερήσεις ο Κιάσσος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Μπαρτζώκα σημείωσε το τελικό 3-2.

Αθηναϊκός: Μπαρτζώκας, Τασσιόπουλος, Σαμαράς, Βαντελανόιτ, Καραμάνος, Ζαβαντίας, Τσιρώνης (46 Σφακιανάκης) Ρούσεφ, Ζαφειράκης (55 Σίμονς), Μίτιτς (68 Πλατάκης), Μπούις.

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Σταυρακάκης, Διγκόζης, Κολιτσιδάκης, Αδάμος, Κώτσιος, Νιόπλιας, Μαρινάκης (78 Δερμιτζάκης), Κιάσσος, Σιπνιέφσκι (92 Μάουρο), Γκόμεζ (88 Αλεξούδης).

Κιάσσος: Κάναμε την αρχή για μια καλή πορεία

Ο καλύτερος παίκτης του αγώνα και σκόρερ δύο τερμάτων για τους νικητές, Κώστας Κιάσσος, δήλωσε μετά το παιχνίδι: «Είμαστε σε δύσκολη βαθμολογική θέση και προσπαθήσαμε να πάρουμε τη νίκη. Δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό και σε αυτό και στο προηγούμενο παιχνίδι, και νομίζω ότι με αυτή τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη μας έγινε η αρχή ώστε στα εναπομείναντα επτά ματς μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος να φτάσουμε στο στόχο μας, που είναι η παραμονή στην κατηγορία.»

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.