Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Σόου ΟΦΗ με πρόκριση στο Κύπελλο UEFA

Από το πρώτο 25λεπτο ο ΟΦΗ βρισκόταν ήδη στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου UEFA, καθώς είχε προηγηθεί στο σκορ με 3-0 απέναντι στη γιουγκοσλαβική Νάπρεντακ στον επαναληπτικό αγώνα για τον πρώτο γύρο. Τελικά οι Κρητικοί έβαλαν άλλα τόσα στους αντίπαλούς τους (τελικό σκορ 6-0) και πήραν εύκολα το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

26

Ο χορός των γκολ για την ομάδα του Αρη Βασιλείου άνοιξε στο 14 με τον Μάουρο, ο οποίος με ατομική προσπάθεια παραβίασε για πρώτη φορά την εστία της Νάπρεντακ. Ηταν να μη γίνει η αρχή. Η ελληνική επίθεση στη συνέχεια έβγαζε φωτιές, ενώ η άμυνα των Γιουγκοσλάβων έμπαζε από παντού.

Στο 23 ο νεαρός Νίκος Ιορδανίδης σημείωσε το 2-0, μετά από φάουλ του Σολίς και πάσα του Μάουρο με κοντινό πλασέ. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι, με το οποίο ο Ρόναλντ Γκόμεζ, που το εκτέλεσε, πέτυχε το πρώτο από τα δύο του γκολ στο ματς της Πέμπτης.

Οι Κρητικοί όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 36 ο Αγγελος Διγκόζης έδωσε πανηγυρικό τόνο στο «πάρτι» που είχε στηθεί στις εξέδρες του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» σημειώνοντας το 4-0. Ομως και πάλι δεν έμελλε να είναι αυτό το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού ακριβώς στο 45 ο Βραζιλιάνος Μάουρο μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα και πέντε τα γκολ της ομάδας του. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 5-0.

Στην επανάληψη η ελληνική ομάδα πάτησε φρένο, αφού πρώτα έβαλε άλλο ένα γκολ στο 50. Ηταν το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκόμεζ, επίσης με πέναλτι. Το τελικό σκορ στα εναπομείναντα 40 λεπτά μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε. Ο ΟΦΗ «σταμάτησε» στα έξι, και περιμένει την Παρασκευή τον επόμενο αντίπαλό του στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου UEFA.

Οι Γιουγκοσλάβοι δεν έδειξαν τίποτα στο δεύτερο παιχνίδι τους. Εάν πρέπει κάτι να αναφερθεί για τον αγώνα με τον ΟΦΗ, είναι η αποβολή του Γκοσίμοβιτς στο 43 της συνάντησης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΟΦΗ: Μπεκιάι, Γκόμεζ, Νιόπλιας (31 Σταυρακάκης), Δερμιτζάκης, Κατσαβός, Σολίς, Ιορδανίδης, Αδάμος (67 Παυλόπουλος), Κολιτσιδάκης (46 Μουνιόζ), Μάουρο, Διγκόζης.

Νάπρεντακ: Λάζιτς, Αντιτς (63 Μπάμπιτς), Βουίκοβιτς, Μιγιάτοβιτς, Ζάιτς, Μπέλιτς, Αλεξάντερ, Γιοσκίμοβιτς, Κόισιτς, Τανάσκοβιτς.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.