Δευτέρα 26 Μαΐου 2014, 16:16

in.gr » Ψυχαγωγία

13ο Φεστιβάλ του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων: η γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού

Εξήντα ένας συνολικά δημιουργοί-μέλη του Σωματείου και ανεξάρτητοι χορογράφοι- θα παρουσιάσουν σε τρεις εβδομάδες τα έργα τους στην κεντρική σκηνή, το γκαράζ και το black box του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης από τις 9 μέχρι τις 29 Ιουνίου.


Η γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, συμπληρώνει φέτος 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας και προσφοράς και οι Έλληνες χορογράφοι σε πείσμα των καιρών επιμένουν με ελπίδα, κέφι και δημιουργική διάθεση.

Στο 13ο Φεστιβάλ του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων θα δούμε έργα από όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού χορού από τις ομάδες: Ίασις, Luna Park, Ηχόδραμα, Αθανασία Κανελλοπούλου, YELP Danceco, Δαγίπολη, Ακτίνα, Έλιξ-Εννιάμορφο, Ευγενία Σιγαλού, Trio AA, Μίνα Ανανιάδου, Dancevacuum, Indigo Fera, ΜΥΙΑ, Υπέρ Ορίων, Altius, Aleajactaest, 7o Βήμα, Nimis, Aniline Dancetheater, SaLtaTor, Footsteps, Φωτοσκίασις, On/Off, Ήρος Άγγελος/ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας, Index Animi, Στίγμα, Inter Se Onus, Soyuz, Creo-Ρέον (Κολεκτίβα Now is now), Λυδία Λίθος, Dance Factory, Συν-κίνηση, Λάθος Κίνηση, Resdance, Intravenous, Ditto, Asomo4, Περιηγητές, Detour, Κι αν Πέσω.

Το 13ο Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης και του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού.
Παράλληλα, σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων φιλοξενείται και στη Θεσσαλονίκη, στο θέατρο Άνετον και στο Θέατρο Κήπου, από τις 12 έως τις 29 Ιουνίου με ένα αφιέρωμα στη χορογράφο Anne Teresa De Keersmaeker και με τη συμμετοχή των ομάδων: Aniline dancetheater, Hermanos, B+6, Μίνα Ανανιάδου, Sσvem-a, Τρίγωνο, Μέλπω Βασιλικού, Γιάννης Μαργαρώνης, Δρυάδες εν πλω, λυδία Λίθος, Intravenus, creo, pus.par.tu, Ήρος Άγγελος, Yelp dance. Co.

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

9 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα Σύγχρονου Χορού Ίασις: Το πιο γλυκό ψωμί [παράσταση για παιδιά]
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 65’

10 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ: Σύλληψη / Κατάληψη (Capture)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια 70’

11 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ηχόδραμα: ρεĩ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Αθανασία Κανελλοπούλου: In Lo(e)verland ΙΙ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’
YELP danceco.: Οδηγός επιβίωσης για εχθρικό και εύκρατο περιβάλλον
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Δαγίπολη: ΠΝΕΙ (Έχει πνοή)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’
Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ: Η Φόνισσα...dolce vita
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 90’

13, 14 & 15 Ιουνίου – Black Box
Ελιξ - Εννιάμορφο και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο έρευνας της κίνησης και της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: Η λήθη του σώματος
Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) – διάρκεια: 60’

14 & 15 Ιουνίου – Black Box
Ευγενία Σιγαλού: Όνειρο One size
Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) – διάρκεια: 20’

14 Ιουνίου
– Κεντρική Σκηνή
Trio AA: Ανωτέρα Βία
Μίνα Ανανιάδου: ΜΕΤΑ-
Dancevacuum: Dance Banoptikon
Ώρα έναρξης: 22:30 – διάρκεια: 90’
Indigo Fera: Eremus
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΜΥΙΑ: Όνειρο μέσα σε όνειρο
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’
Υπέρ Ορίων: Bolero
Altius: I feel you
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 35’

15-16 Ιουνίου – Γκαράζ
Χοροθέατρο aleajactaest: Delirium
Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) – διάρκεια: 60’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα 7ο Βήμα: TARANTΕLLA
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’
Nimis: Μία προς έναν
Aniline Dancetheater: Βάκχες
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 75’

17 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
SaLtaTor: Nature – Orbital (2 solo)
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 45’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
Footsteps: BOUND
Φωτοσκίασις: του αρχέγονα
Ώρα: 21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) – διάρκεια: 50’
On/Off Dance etc. & Κατερίνα Φανουράκη: Βρώσιμες Ιστορίες/Edible Tales
Ώρα: 22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) – διάρκεια: 25’

18 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ήρος Άγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας: ρωμαίος + ...
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

19 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Index Animi: Without a Trace
Στίγμα: Ονειροκατασκευές
Inter Se Onus: Sine Signum
Soyuz: Ο τυφλός
Ώρα έναρξης: 21:00 – διάρκεια: 65’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λυδία Λίθος: Chair's Tragedy
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 30’
Κολεκτίβα Now is now [Ομάδες Creo & Ρέον]: En ecoute
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 50’

20 & 22 Ιουνίου – Black box
Dance Factory: metamorphosis II
Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) – διάρκεια: 50’

21 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Συν-κίνηση: tranSEASONS
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 55’
Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας
Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμού “- Κι αν πέσω; - Θα ξανασηκωθείς”:
Μπουένος Άιρες –Παρίσι – Αθήνα
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 45’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λάθος Κίνηση: ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’
Resdance: Boundaries
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Intravenous: Frames
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’
Ditto: Script
Carnation: Indirect speech
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

28 Ιουνίου –Κεντρική Σκηνή
Περιηγητές: Καραμέλα
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 55’
ASOMO4: υσΕγώ
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 80’


Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης Πειραιώς 206, (ύψος Χαμοστέρνας), Ταύρος
Εισιτηρία: 8 € κανονικό, 5€ φοιτητικό, ανέργων και 10€ ημερήσιο.

Τι παίζει τώρα Ταινίες της ημέρας