Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής του Nations League

Η Ιταλία πέτυχε τη νίκη της ημέρας επί της Πολωνίας (1-0), ενώ και το Ισραήλ πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη, αυτή τη φορά επί της Αλβανίας (2-0) για την 3η αγωνιστική του Nations League

Η Ιταλία έκανε την καλύτερη εμφάνισή της από την ημέρα που στον πάγκο της κάθισε ο Ρομπέρτο Μαντσίνι, όμως της έλλειψε το γκολ και λίγο έλλειψε να το πληρώσει στο Χορζόφ απέναντι στην Πολωνία, την οποία τελικά νίκησε 1-0 με γκολ του ακραίου αμυντικού της Κριστιάνο Μπιράγκι, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με γκολ του Τομέρ Χεμέντ στο 8ο λεπτό και Ντία Σαμπά στο 83΄, το Ισραήλ νίκησε 2-0 στο «Turner Stadium Be’er Sheva» την Αλβανία και τέθηκε επικεφαλής στον 1ο όμιλο της League C, αφήνοντας τρίτους και τελευταίους τους αντιπάλους τους. Οι παίκτες του Άρη, Μίγκιεν Μπάσα και Μερτζίμ Μαβράι ήταν βασικοί, με τον πρώτο να αντικαθίσταται στο 46΄ από τον Λιλάι, ενώ ο Άντι Λίλα του ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στον πάγκο.

Στον 4ο όμιλο της ίδιας Λίγκας, το Μαυροβούνιο πέρασε σαν σίφουνας από το Βίλνιους νικώντας με 4-1 τη Λιθουανία και ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Σερβία. Οι Μαυροβούνιοι τελείωσαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 3-0.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής του Nations League:

LEAGUE A

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ολλανδία-Γερμανία 3-0 (30΄ Φαν Ντάικ, 87΄ Ντεπάι, 90΄+3Βαϊνάλντουμ)
Γαλλία-Γερμανία 16/10

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο-Ελβετία 2-1 (58΄, 84΄ Λουκάκου – 76΄ Γκαβράνοβιτς)
Ισλανδία-Ελβετία 15/10

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία-Πορτογαλία 2-3 (18΄ Πιάτεκ, 77΄ Μπλαστζικόφσκι – 31΄ Αντρέ Σίλβα, 43΄ αυτ. Γκλικ, 52΄ Μπερνάρντο Σίλβα)
Πολωνία-Ιταλία 0-1 (90΄+2 Μπιράγκι)

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία-Αγγλία 0-0
Ισπανία-Αγγλία 15/10

LEAGUE B

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σλοβακία-Τσεχία 1-2 (62΄ Χάμσικ – 52΄ Κρμέντσικ, 76΄ Σικ)
Ουκρανία-Τσεχία 16/10

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ρωσία-Σουηδία 0-0
Ρωσία-Τουρκία 2-0 (20΄ Νοϊστάντερ, 78΄ Τσερίσεφ)

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία-Β.Ιρλανδία 1-0 (71΄ Αρναούτοβιτς)
Βοσνία-Β.Ιρλανδία 15/10

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ιρλανδία-Δανία 0-0
Ουαλία-Ιρλανδία 16/10

LEAGUE C

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ισραήλ-Σκωτία 2-1 (52΄ Πέρετς, 75΄ αυτ. Τίρνεϊ – 25΄ πεν. Μάλγκριου)
Ισραήλ-Αλβανία 2-0 (8΄ Χεμέντ, 83΄ Σαμπά)

Νορβηγία-Σλοβενία 1-0 (45΄ Σέλνες)
Βουλγαρία-Κύπρος 2-1 (59΄ Ντεσπόντοφ, 68΄ Νεντέλεφ – 41΄ Κάστανος)
Σλοβενία-Κύπρος 16/10
Νορβηγία-Βουλγαρία 16/10

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μαυροβούνιο-Σερβία 0-2 (18΄ πεν,81, Μίτροβιτς)
Λιθουανία-Ρουμανία 1-2 (90΄ Ζούλπα – 13΄ Τσίπριου, 90΄+4 Μαξίμ)
Ρουμανία-Σερβία 0-0
Λιθουανία-Μαυροβούνιο 1-4 (88΄ Μπαραβίκας – 10΄, 45΄ πεν. Μούγκοσα, 35΄ Κοπίτοβιτς, 86΄ Ζόριτς)

LEAGUE D

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Λετονία-Καζακστάν 1-1 (40΄ Καρασάουσκς – 16΄ Ζαϊνουτντίνοφ)
Γεωργία-Ανδόρα 3-0 (33΄, 84΄ Καζαϊσβίλι, 90΄ Κανκάβα)
Καζακστάν-Ανδόρα 16/10
Λετονία-Γεωργία 16/10

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μολδαβία-Σαν Μαρίνο 2-0 (31΄, 67΄ Γκινσάρι)
Λευκορωσία-Λουξεμβούργο    1-0 (43΄ Σαρόκα)
Λουξεμβούργο-Σαν Μαρίνο 15/10
Λευκορωσία-Μολδαβία 15/10

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Νησιά Φερόε-Αζερμπαϊτζάν   0-3 (28΄, 85΄ Ολιβέιρα, 67΄ Ναζάροφ)
Κόσοβο-Μάλτα 3-1 (30΄, 81΄ Κολόλι, 68΄ Μουρίκι – 51΄ Αγκιους)
Αζερμπαϊτζάν-Μάλτα 1-1 (53΄ Αμπντουλάγιεφ – 37΄ Μουσκάτ)
Νησιά Φαρόε-Κόσοβο 1-1 (50΄ Γένσεν – 9΄ Ράσιτσα)

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Αρμενία-Γιβραλτάρ 0-1 (50΄ πεν. Τσιπολίνα)
Π.Γ.Δ.Μ.-Λιχτενστάιν 4-1 (10΄, 30΄ Τραϊκόφσκι, 36΄ Πάντεφ, 67΄ Αλιόσκι – 37΄ Γιλντίζ)
Αρμενία-Π.Γ.Δ.Μ. 16/10
Γιβραλτάρ-Λιχτενστάϊν 16/10

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.