Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Νέο «χαστούκι» για τη Γιουνάιτεντ, την πέταξε εκτός Λιγκ Καπ η Ντέρμπι

Σε βαθιά κρίση έχει βυθιστεί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αφού μετά την πολύ κακή αρχή στο πρωτάθλημα, οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να αποκλειστούν και από το Κύπελλο Αγγλίας από την Ντέρμπι.

Μπορεί ο Ζοσέ Μουρίνιο παρέταξε τη Γιουνάιτεντ με αρκετούς βασικούς παίκτες, ωστόσο οι «κόκκινοι διάβολοι» γεύτηκαν τον αποκλεισμό στην έδρα τους, από ομάδα 2ης κατηγορίας, της οποίας προπονητής είναι ο Φρανκ Λάμπαρντ.

Όλα άρχισαν ιδανικά για τους γηπεδούχους με τον Μάτα να ανοίγει το σκορ στο 3’ για το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους. Αρχικά ο Γουίλσον ισοφάρισε στο 59’ (1-1) και ο Ρομέρο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 67’ για χέρι εκτός περιοχής.

Αυτό εκμεταλλεύθηκε η Ντέρμπι που έκανε το 2-1 με τον Μάριοτ στο 85’ και πάνω που όλα έδειχναν έναν ατιμωτικό αποκλεισμό για την ομάδα του Μουρίνιο, ήρθε ο Φελαϊνί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 2-2.

Το ματς κρίθηκε στα πέναλτι όπου μετά από 16 (!!) εκτελέσεις, ο Τζόουνς αστόχησε και… σφράγισε τον αποκλεισμό της Γιουνάιτεντ.

Τα αποτελέσματα της βραδιάς:

Μπόρνμουθ – Μπλάκμπερν 3-2
(14′ Στάνισλας, 58′ πεν. Άιμπ, 90′ Γουίλσον) – 63′ Κόνγουεϊ, 72′ πεν. Άρμστρονγκ)

Μπλάκπουλ – ΚΠΡ 2-0
(28′ Γκραντουγιέτ, 90′ Σπίρινγκ)

Μπέρτον Άλμπιον – Μπέρνλι 2-1
(62′ Μπόις, 83′ Άλεν – 40′ Λονγκ)

Μίλγουολ – Φούλαμ 1-3
(61′ Έλιοτ – 7′ Μπράιαν, 52′ Ντε Λα Τόρε, 68′ Κρίστι)

Όξφορντ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι 0-3
(36′ Ζεζούς, 78′ Μαχρέζ, 90′ Φόντεν)

Πρέστον Νορθ Εντ – Μίντλεσμπρο 3-4 (πέναλτι – καν. διάρκεια 2-2)
(28′ Ρόμπινσον, 66′ ωΜπαρκούζιεν – 35′ Φλέτσερ, 69′ Ταβερνιέ)

Γουλβς – Λέστερ 1-3
(πέναλτι – καν. διάρκεια 0-0)

Γουίκομπ – Νόριτς 3-4
(17′ Κάουαν-Χολ, 61′ πεν. Σάουντερς, 75′ ΜακΚάρθι – 12′, 14′, 51′ Ρόουντς, 41′ Τράιμπουλ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ντέρμπι 7-8 (πέναλτι – καν. διάρκεια 2-2)
(3′ Μάτα, 95′ Φελαϊνί – 59′ Γουίλσον, 86′ Μάριοτ)

Γουέστ Μπρομ – Κρίσταλ Πάλας 0-3
(7′, 81′ Τάουνσεντ, 76′ Φαν Άανχολτ)

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-0: Πήρε το ντέρμπι και πήγε στο +4 (vids)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Νέα Φιλαδέλφεια και βρίσκεται στο +4 από τους Πράσινους – Δύο γκολ ο Ελίασον, ένα ο Πόνσε.