Ξέσπασε η Σεβίλλη με «σεληνιασμένο» Μπεν Γεντέρ

Οκτώ γκολ σημειώθηκαν στο «Σιουτάτ ντε Βαλένθια»

Ποιος είδε τη Σεβίλλη και δεν τη φοβήθηκε απέναντι στη Λεβάντε, με το τελικό σκορ να σταματά στο 2-6 υπέρ των Ανδαλουσιάνων.

Η ομάδα του Ματσίν μετά το απογοητευτικό της ξεκίνημα (μόλις 4 βαθμοί σε ισάριθμες αναμετρήσεις) ξέσπασε πάνω στη Λεβάντε.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Γάλλος επιθετικός Μπεν Γεντέρ ο οποίος με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο (11′, 35′, 45′)σημείωσε χατ τρικ. Αν και ο Ρότζερ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 για τη Λεβάντε μόλις ένα λεπτό μετά το γκολ του Γάλλου, ο Καρίσο στο 21′ έδωσε πάλι προβάδισμα στους Σεβιγιάνους προτού αναλάβει δράση ο Μπεν Γεντέρ και «εκτοξεύσει» το σκορ στο 4-1.

Με την ίδια διάθεση συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι και μέσα σε 15 λεπτά οι Σίλβα (49′) και Σαράμπια (59′) αύξησαν το μέγεθος της ντροπιαστικής ήττας για τη Λεβάντε.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 90′ με το αυτογκόλ του Κγιάερ.

Λεβάντε (Πάκο Λόπεθ): Όιερ, Λόπεθ, Πόστιγκο, Ρόμπερ, Λούνα, Μπάρντι, Πρίσιτς (61′ Βούκσεβιτς), Καμπανιά (73′ Σιμόν), Μοράλες, Ρότζερ (61′ Μπόατενγκ), Μαγιοράλ

Σεβίλλη (Πάμπλο Ματσίν): Βάτσλικ, Γκόμεθ, Κγιάερ, Καρίσο, Νάβας, Βάζκεθ, Μπανέγα (63′ Μέσα), Σαράμπια (73′ Μουριέλ), Βιδάλ, Μπεν Γεντέρ (63′ Πρόμες), Σίλβα