Έκαμψε την αντίσταση της Τορίνο με μπροστάρη τον Ινσίνιε η Νάπολι

Δύο γκολ του Ιταλού επιθετικού και «τρίποντο» των «παρτενοπέι» σε μια δύσκολη έδρα

Σκοπό να πραγματοποιήσει την περσινή πορεία πρωταθλητισμού φαίνεται πως έχει η Νάπολι, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Τορίνο με 3-1 και έπιασε έστω και προσωρινά τη Γιουβέντους στην κορυφή.

Με τον Λορένζο Ινσίνιε να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4′ και τον Βέρντι να διπλασιάζει τα τέρματα στο 20′ οι Ναπολιτάνοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας «αέρα» δύο τερμάτων.

Αν και ο Μπελότι μείωσε προσωρινά στο 51′ με πέναλτι, ο Ινσίνιε 8 λεπτά αργότερα άνοιξε ξανά τη διαφορά στα δύο τέρματα βάζοντας την «υπογραφή» του στη νίκη της Νάπολι.

Έτσι οι «παρτενοπέι» συνέχισαν το κυνήγι της πρωτοπόρου Γιουβέντους, η οποία δοκιμάζεται το βράδυ της Κυριακής (23/9) στην έδρα της Φροζινόνε.

Τορίνο (Γουόλτερ Ματσάρι):  Σιρίγκου, Ίτζο, Ενκουλού, Μορέτι (61′ Σοριάνο), Αϊνά (77′ Παριτζίνι), Μπασέλι (87′ Εντέρα), Ρινκόν, Μειτέ, Μπέρενγκερ, Ζάζα, Μπελότι

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Οσπίνα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Λουπέρτο (74′ Μακσίμοβιτς), Ρογκ (61′ Άλαν), Χάμσικ, Καγιεχόν, Ινσίνιε, Βέρντι (59′ Ζιελίνσκι), Μέρτενς

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής αγωνιστικής:

Σασουόλο-Έμπολι 3-1
(13΄ Μπόατενγκ, 57΄ Φεράρι, 85΄ Ντι Φραντσέσκο – 1΄ Καπούτο)
Πάρμα-Κάλιαρι 2-0
(20΄ Ινγκλέζε, 47΄ Ζερβίνιο)
Φιορεντίνα-ΣΠΑΛ 3-0
(18΄ Πιάτσα, 28΄ Μιλένκοβιτς, 56΄ Κιέζα)
Σαμπντόρια-Ίντερ 0-1
(90+4΄ Μπρόζοβιτς)
Τορίνο-Νάπολι 1-3
(51` πεν. Μπελότι – 4`, 59` Ινσίνιε, 20` Βέρντι)

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»