Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Αφεντικό στο Λονδίνο η... Λίβερπουλ

Αφεντικό στο Λονδίνο η… Λίβερπουλ

Καλύτεροι στην αναμέτρηση οι «κόκκινοι» και δίκαιη νίκη

Ακάθεκτη στην πορεία της για το στέμμα της Πρέμιερ Λιγκ συνεχίζει η Λίβερπουλ που επικράτησε εκτός έδρας της Τότεναμ με 2-0 και έφτασε τους 15 βαθμούς σε 5 παιχνίδια.

Μόλις στο πρώτο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Φιρμίνο, με το τέρμα να ακυρώνεται σωστά καθώς ο Βραζιλιάνος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Αν και η Τότεναμ ήταν αυτή που διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες φάσεις καταφέροντας μάλιστα να ανοίξουν το σκορ στο 40′.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ και πολύ κακή επέμβαση του Φορμ, ο Βαϊνάλντουμ με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον συμπατριώτη του και «έγραψε» το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 51′ ο Μόουρα εξέθεσε τον Γκόμεζ, ωστόσο η υπέροχη προσπάθειά του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Άλισον.

Τρία λεπτά αργότερα ο Φιρμίνο μετά την ασταθή απομάκρυνση του Φερτόνχεν διπλασίασε τα τέρματα της Λίβερπουλ.

Κάπου εκεί η Τότεναμ πέταξε «λευκή πετσέτα», με τους φιλοξενούμενους να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες για να δώσουν στη νίκη διαστάσεις θριάμβου.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Λαμέλα.

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Φορμ, Τρίπιερ, Αλντερβέιρελντ, Φερτόνχεν, Ρόουζ, Ντεμπελέ (60′ Λαμέλα), Ντάιερ (83′ Γουανιάμα), Γουίνκς (74′ Σον), Έρικσεν, Λούκας Μόουρα, Κέιν

Λίβερπουλ (Γιούρκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (90′ Μάτιπ), Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (83′ Στάριτζ), Σαλάχ, Φιρμίνο (74′ Χέντερσον), Μανέ