Λίβερπουλ : «Επαγγελματική» νίκη στο «Σέλχαρστ Παρκ» και 2Χ2

Η παράδοση αποδείχθηκε δυνατή στο «Σέλχαρστ Παρκ» και η Λίβερπουλ έφυγε νικήτρια με 2-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή Premier League, κάτι που είχε να συμβεί από την περίοδο 2013-14.

Μια παράδοση που, πάντως, δεν έχει να κάνει με την Ιστορία των αναμετρήσεων ανάμεσα στους δύο συλλόγους, αλλά με τον… Τζέιμς Μίλνερ.

Ο διεθνής άσος των «κόκκινων» σημείωσε στο 45΄ με πέναλτι το πρώτο γκολ του αγώνα και όπως είχε συμβεί στα προηγούμενα 47 παιχνίδια που σκόραρε στην καριέρα του, η ομάδα στην οποία αγωνιζόταν δεν έχασε ποτέ (37 νίκες, 10 ισοπαλίες)!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις την εστία του Άλισον Μπέκερ, που ήταν σταθερός όποτε χρειάστηκε η παρουσία του.

H αποβολή του Μπισάκα στο 75΄ (ανέτρεψε τον Σαλάχ που έβγαινε τετ-α-τετ) αποδείχθηκε κομβική για την έκβαση της συνάντησης.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σάντιο Μανέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Κάρντιφ-Νιούκαστλ 0-0

Εβερτον-Σαουθάμπτον 2-1
(15΄ Γουόλκοτ, 31΄ Ριτσάρλισον – 54΄ Ινγκς)

Λέστερ-Γουλβς 2-0
(29΄αυτ. Ντόχερτι, 45΄ Μάντισον)

Τότεναμ-Φούλαμ 3-1
(43΄ Λούκας Μόουρα, 74΄ Τρίπιερ, 78΄ Κέιν – 52΄ Μίτροβιτς)

Γουέστ Χαμ-Μπόρνμουθ 1-2
(33΄πεν. Αρναούτοβιτς – 60΄ Γουίλσον, 66΄ Κουκ)

Τσέλσι-Αρσεναλ 3-2
(9΄ Πέδρο, 20΄ Μοράτα, 81΄ Μάρκος Αλόνσο – 37΄ Μχιταριάν, 41΄ Ιβόμπι)

Μπέρνλι-Γουότφορντ 1-3
(6΄ Ταρκόφσκι – 3΄ Γκρέι, 48΄ Ντίνεϊ, 51΄ Χιουζ)

Μάντσεστερ Σ.-Χάντερσφιλντ 6-1
(25΄,35΄,75΄ Αγουέρο, 31΄ Γκάμπριελ Ζεσούς, 48΄ Ντ. Σίλβα, 84΄αυτ. Κονγκολό – 43΄ Στάνκοβιτς)

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ. 3-2
(25΄ Μάρεϊ, 27΄ Ντάφι, 44΄ πεν. Γκρος – 34΄ Λουκάκου, 90΄+5 πέν. Πογκμπά)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.