Τρίτη 23 Απριλίου 2024
«Σφαλιάρα» της Μπράιτον στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ντροπιαστική ήττα για τον Ζοζέ Μουρίνιο στο «Φάλμερ Στέιντιουμ»

Συνέχισε το αήττητο «σερί» της απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Μπράιτον, καθώς η ομάδα του Κρις Χιούτον επικράτησε με 3-2 των «κόκκινων» διαβόλων.

Η Γιουνάιτεντ ήταν υποτονική και πολύ κατώτερη των προσδοκιών, με το τελικό 3-2 να την «κολακεύει» καθώς η εμφάνιση της ήταν απογοητευτική.

Οι «γλάροι» άνοιξαν το στο 25′ με την ιδιοφυή εκτέλεση του Μάρει, ενώ μόλις 2 λεπτά αργότερα ο Ντάφι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του μετά από παιδικά λάθη στην αμυντική γραμμή των «κόκκινων διαβόλων».

Με τον Ζοζέ Μουρίνιο να ωρύεται στον πάγκο του, η ομάδα του Μάντσεστερ πίεσε περισσότερο. Στο 33′ ο Λουκάκου μείωσε με κεφαλιά και έβαλε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι

Ωστόσο να λεπτό πριν το ημίχρονο ο Φρεντ «πούλησε» εύκολα τη μπάλα στο κέντρο, ο Μπαιγί ανέτρεψε τον Γκρός και οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γερμανός και νικώντας το Ντε Χέα έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο δεν πίεσαν αρκετά τους γηπεδούχους και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-2 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πογκμπά στο 90+5′.

Μπράιτον (Κρις Χιούτον): Ράιαν, Μοντόγια, Ντάφι, Ντανκ (20′ Μπαλόγκουν), Μπονγκ, Νόκαερτ, Στίβενς, Πρέπερ, Μαρτς, Γκρος (90′ Καγιάλ), Μάρεϊ (90+3′ Λοκάντια)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοζέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Γιάνγκ, Μπαϊγί, Λίντελοφ, Σο, Φρεντ, Περέιρα (46′ Λίνγκαρντ), Πογκμπά, Μάτα (46′ Ράσφορντ), Λουκάκου, Μαρσιάλ (60′ Φελαϊνί)