Μπαρτσελόνα: Μάγεψε ο Μέσι στην πρεμιέρα της La Liga

Οι Μπλαουγκράνα με δύο γκολ του Μέσι (64’, 90+2’) και Κουτίνιο (83’) επικράτησαν με 3-0 της Αλαβές και ξεκίνησαν ιδανικά την περιπέτειά τους στο νέο πρωτάθλημα. Το πρώτο γκολ του Αργεντινού ήταν το υπ’ αριθμόν 6.000 της Μπαρτσελόνα στην ιστορία της La Liga.

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της Αλαβές (3-0) και άρχισε με τρίποντο το νέο πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστής για τους Μπλαουγκράνα ήταν για ακόμα μια φορά ο Λιονέλ Μέσι, με τον Αργεντινό σούπερ σταρ να σκοράρει το πρώτο (64’) και το τρίτο γκολ (90+2’) της ομάδας του Βαλβέρδε. Ενδιάμεσα ο Κουτίνιο (83’) είχε κάνει το 2-0 και είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη των Καταλανών.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας στο πρώτο ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην πολύ καλά στημένη Αλαβές, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Στο δεύτερο μέρος, όμως, ανέλαβε δράση ο Μέσι και όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους Καταλανούς.

Στο 64’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έλυσε τον Γόρδιο Δεσμό της άμυνας της Αλαβές. Αυτό ήταν το υπ’ αριθμόν 6.000 γκολ της Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα. Στο 83’ οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Κουτίνιο ελίχθηκε στην περιοχή και με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-0. Στο 90+2’ ο Μέσι κατέβασε μαεστρικά την μπάλα μέσα στην περιοχή της Αλαβές και με αριστερό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (4-4-2): Τερ Στέγκεν, Σεμέντο (46′ Κοουτίνιο), Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ρομπέρτο, Μπουσκέτς (85′ Βιδάλ), Ράκιτιτς, Ντεμπελέ (77′ Αρτούρ), Σουάρες, Μέσι

ΑΛΑΒΕΣ (4-5-1): Πατσέκο, Μαρτίν, Λαγκάρδια, Μαριπάν, Ντουάρτε, Γκόμεθ, Γουακάσο, Τόρες (68′ Τόρες), Γκαρθία, Χόνι (Μπαστόν), Σομπρίνο (71′ Μπούργι)

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

«Τελικός» για Παρτιζάν και Ολυμπιακό στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός φιλοξενείται απόψε (28/3, 21:30) στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν για την 32η αγωνιστική της Euroleague.