Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Κόλλησαν» στο 1-1 Ατλέτικο Μαδρίτης και Άρσεναλ, νικητές στα πέναλτι οι Ισπανοί

Σωκράτης Παπασταθόπουλος και Κωνσταντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκαν μαζί στο κέντρο της άμυνας της Άρσεναλ για ένα μισάωρο, με την Ατλέτικο να επικρατεί στη διαδικασία των πέναλτι, έχοντας τον τερματοφύλακα Άνταν σε εκπληκτική μέρα

Στην πρώτη φιλική αναμέτρηση που έδωσαν στο πλαίσιο του International Champions Cup στη Σιγκαπούρη, Άρσεναλ και Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινα στο 1-1, με τους Σωκράτη Παπασταθόπουλο και Κωνσταντίνο Μαυροπάνο να αγωνίζονται μαζί στο κέντρο της άμυνας των «κανονιέρηδων» για ένα μισάωρο.

Οι δύο Έλληνες στόπερ δεν ξεκίνησαν βασικοί, αλλά μπήκαν ταυτόχρονα στο ματς στο 62ο λεπτό. Ο Ουνάι Έμερι χρησιμοποίησε στην αρχική ενδεκάδα τον Ματέο Γκεντούζι και τον Μπερντ Λένο από τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα.

Οι «ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ με εξαιρετική κεφαλιά του Βιέτο στο 45ο λεπτό, με τον Ρόουε να ισοφαρίσει με εξίσου ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 47ο. Στη διαδικασία των πέναλτι που ακολούθησε ο Ισπανός τερματοφύλακας, Άνταν, ήταν απόλυτος πρωταγωνιστής, αποκρούοντας τρεις εκτελέσεις και όντας εύστοχος στο τελευταίο πέναλτι της ομάδας του για να της χαρίσει τη νίκη.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουάνφραν, Μόγια, Μοντέρο Ρούμπιο, Ολάμπε, Πάρτεϊ, Ρόδρι, Κορέα, Μουνιόθ, Βιέτο, Γκαμεϊρό.

Άρσεναλ (Ουνάι Έμερι): Λένο, Μπεγερίν, Μουστάφι, Χόλντινγκ, Κολάσινατς, Ράμσεϊ, Γκεντουζί, Νέλσον, Σμίθ-Ρόου, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι