Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Η Χίος έκανε το 1-0 επί του Υδραϊκού για την 3η θέση

Η Χίος νίκης 7-5 τον Υδραϊκό και έκανε το 1-0 στη μάχη για την 3η θέση

Η Χίος έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς επικράτησε 7-5 του Υδραϊκού στο Ιωνικό κολυμβητήριο, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους “μικρούς” τελικούς των πλέι-οφ.

Η αθηναϊκή ομάδα, με “όπλο” -όπως πάντα- την καλή της άμυνα και τις αποκρούσεις του Κώστα Φλέγκα, κατάφερε να ελέγξει το ματς για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο και μάλιστα να προηγηθεί 4-2 στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Κάπου εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και με τρία αναπάντητα γκολ πέρασαν μπροστά 5-4 και 6-5 με τέρμα του Καλογεράκου, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Υδραϊκός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, έχασε όμως δύο επιθέσεις με παίκτη παραπάνω και ο Ρουστάμοφ με πέναλτι “κλείδωσε” τη νίκη του ΝΟΧ.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη (24/5) στον Αλιμο. Αν ο Υδραϊκός νικήσει, τότε η σειρά θα πάει σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, το Σάββατο 26/5 στη Χίο.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 4-2, 1-0

Τα γκολ:

ΧΙΟΣ: Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 2, Παπούκας, Καζάζης, Καλογεράκος

ΥΔΡΑΪΚΟΣ: Μπλάνης 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Στελλάτος

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.