Ο Ολυμπιακός αήττητος πρωταθλητής στο βόλεϊ ανδρών

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στον 3ο τελικό στο «Μελίνα Μερκούρη» και επέστρεψε στην κορυφή της Α1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στον 3ο τελικό στο «Μελίνα Μερκούρη» και επέστρεψε στην κορυφή της Α1 με τον πιο εμφατικό τρόπο: Κατακτώντας αήττητος το πρωτάθλημα, «σκουπίζοντας» τον «δικέφαλο» του Βορρά.

Αυτό ήταν το  28ο τρόπαιο του Ολυμπιακού και πρώτο μετά το 2014, με 5-0 νίκες επί του «Δικεφάλου» στο εφετινό πρωτάθλημα.

Άξιος φιναλίστ ο ΠΑΟΚ πάλεψε για να πάρει τη νίκη που θα του έδινε ελπίδες για ανατροπή αλλά η υποδοχή του και τα ποσοστά στην επίθεση δεν ήταν ανταγωνιστικά κι έτσι μετά από τρεις συνεχόμενους τίτλους παρέδωσε τα σκήπτρα στον Ολυμπιακό.

MVP του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Βούλγαρος διεθνής ακραίος των «ερυθρολεύκων», Τοντόρ Αλεξίεφ, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους των «ερυθρολεύκων» και άκουσε το όνομά του να γίνεται σύνθημα. Η απονομή του Κυπέλλου έγινε από τον πρόεδρο της ΕΣΑΠ, Παντελή Ταρνατόρο, στον αρχηγό Κώστα Χριστοφιδέλη, που πανηγύρισε το 10ο πρωτάθλημα στην καριέρα του.

Στο 1ο σετ οι ομάδες εναλλάχθηκαν στο σκορ οκτώ φορές. Ο Ολυμπιακός με επίθεση Αλεξίεφ και άουτ του Ουτσίκοφ προηγήθηκε 16-14, αλλά ο ΠΑΟΚ με εξαιρετικές άμυνες απάντησε και πέρασε μπροστά με 21-20 από τον άσσο του Βούλγαρου διαγώνιου, αλλά οι γηπεδούχοι με το χαμένο σερβίς του ίδιου και το μπλοκ του Ράουβερντινκ επίσης στον Ουτσίκοφ έκαναν το 22-21.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πάιπ του Κουμεντάκη, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με τρεις σερί κόντρα επιθέσεις (δύο από Ράουβερντινκ και μία από τον Οϊβάνεν) πήραν το σετ 25-22.

Στο 2ο σετ η πειραϊκή ομάδα με περισσότερες λύσεις στην επίθεση και σέρβερ τον Οϊβάνεν ξέφυγε 14-10 και 16-12, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με Γκιον και Ουτσίκοφ μείωσε σε 15-16.

O Oλυμπιακός με αποτελεσματικούς τους Ράουβερντινκ, Αλεξίεφ ξέφυγε 19-16, ο Σαφράνοβιτς επέστρεψε και ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Ουτσίκοφ και δύο λάθη του Αλεξίεφ ισοφάρισε σε 19-19, αλλά τo λάθος Τερζή-Τακουρίδη και η επίθεση του Αλεξίεφ έδωσαν προβάδισμα 21-19 στον Ολυμπιακό, για να τελειώσει το σετ με χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη και άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και ως το 11-11 πίεζε τον Ολυμπιακό, αλλά το σερβίς του Οϊβάνεν που απέφερε δύο άσσους, η κόντρα του Αλεξίεφ και το λάθος του Τακουρίδη έδωσε καθοριστικό σερί 4-0 και προβάδισμα 15-11. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την πολύτιμη διαφορά ως το τέλος και από επίθεση του Οϊβάνεν τελείωσε ο αγώνας και το πρωτάθλημα, με 25-20.

Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-20.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 19 (15/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Μπέμε 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/3 επ.), Αλεξίεφ 13 (13/24 επ., 86% υπ. – 71% άριστες), Ραούβερντινκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 45% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. – 44% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (13/24 επ., 47% υπ. – 21% άριστες), Ουτσίκοφ 10 (9/23 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 1 (1/7 επ.), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 6 (4/12 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. – 42% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 74% υπ. – 59% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σακόγλου, Σωτηρίου, Στίγγας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Γκιον 1 (1/1 επ.).

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»