Περίπατος... τίτλου του Ολυμπιακού, «κάρφωσε» τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Περίπατος… τίτλου του Ολυμπιακού, «κάρφωσε» τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Οι Πειραιώτες θα έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τον τίτλο μπροστά στον κόσμο τους, την Τετάρτη (9/5, 19:00) στο Ρέντη

«Αγκαλιά» με τον τίτλο της Α1 βόλεϊ των ανδρών βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με 3-0 σετ από την Πυλαία, έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών των πλέι-οφ με τον ΠΑΟΚ και χρειάζονται άλλη μία νίκη για να επιστρέψουν στην κορυφή, μετά την τριετή κυριαρχία του «Δικεφάλου». Οι Πειραιώτες θα έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τον τίτλο μπροστά στον κόσμο τους, την Τετάρτη (9/5, 19:00) στο Ρέντη.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 21-25

Ο ΠΑΟΚ πήρε αρχικά προβάδισμα 7-5 με επίθεση του Ουτσίκοφ και μπλοκ του Τακουρίδη στον Αλεξίεφ, αλλά ο Βούλγαρος ακραίος του Ολυμπιακού είχε διαφορετική άποψη. Οταν ο Πελεκούδας έχασε το σερβίς (7-6), ο Αλεξίεφ άρχισε να «πυροβολεί» από τα εννιά μέτρα και με άσο ισοφάρισε (7-7), ενώ ακολούθησαν οι πόντοι του Ράουβερνινκ και του Πετρέα με μπλοκ στον Ουτσίκοφ. Ο Ολυμπιακός με συνολικό σερί 4-0 προσπέρασε 9-7 και κράτησε το +2 μέχρι τα μέσα του σετ. Με το μπλοκ στον Κουμεντάκη έγινε το 16-13, ενώ με δύο μπλοκ του Μπέμε στον Ουτσίκοφ έγινε το 21-16. Μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να βρει λύσεις και με τον Αλεξίεφ έγινε το 25-19 και το 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει και πάλι με προβάδισμα 8-6, χάρις την επίθεση του Ουτσίκοφ. Ο Ράουβερντινκ μείωσε 8-7 και ο Αλεξίεφ πήγε πάλι στο σερβίς διαλύοντας την υποδοχή του «Δικεφάλου». Με έναν άσο του Αλεξίεφ, ένα μπλοκ του Ντρίζγκα στον Σαφράνοβιτς, επίθεση του Οϊβάνεν και διπλή μπαλιά του Βάλκιερς ο Ολυμπιακός έκανε συνολικό σερί 5-0 και προσπέρασε 11-8. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Ουτσίκοφ, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός με νέο σερί 4-0 ξέφυγε +6 (15-9). Με ηγέτη τον Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ άρχισε την αντεπίθεση. Ο Ισραηλινός με επίθεση μείωσε σε 15-10, ακολούθησε φοβερό μπλοκ του Κουμεντάκη στο Μπέμε και άσος του Σαφράνοβιτς και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-14.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοροπήσει και να αντέξει στην πίεση του ΠΑΟΚ διατηρώντας το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 22-20. Ο Σακόγλου με επίθεση και ο Κουμεντάκης με κόντρα επίθεση ισοφάρισαν 22-22, αλλά ο Ολυμπιακός και πάλι αντέδρας. Με επίθεση του Οϊβάνεν και μπλοκ του Αλεξίεφ στον Σακόγλου ξέφυγε 24-22. Ο Κουμεντάκης μείωσε 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός με δύσκολη επίθεση του Αλεξίεφ έγινε το 25-23 και το 2-0 σετ.

Με όπλο το σερβίς ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε και στο 3ο σετ. Αν και ο ΠΑΟΚ πήρε οριακό προβάδισμα 2-1, ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Οϊβάνεν έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 7-2. Ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή.

Με δικό του σερί 4-0 μείωσε σε 7-6 και με την είσοδο του Τερζή και την επίθεση του Ουτσίκοφ έκανε νέο μίνι σερί 3-0 και προσπέρασε 9-8. Ακολούθησε μάχη πόντο-πόντο μέχρι το 14-14. Οι εμπνεύσεις του Ντρίζγκα και τα σερβίς του Οϊβάνεν έφεραν σερί 6-0 και προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με 20-14. Αν και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο -3 (21-24), ο Ανδρεάδης με επίθεση κόντρα στην παλιά του ομάδα και στο γήπεδο που το 2017 πανηγύρισε μαζί της τον τίτλο κατάφερε να κάνει το 25-21 και να κλείσει το ματς με 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 14 (11/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 29% άριστες_, Ουτσίκοφ 12 (9/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (1/1 επ.), Σαφράνοβιτς 7 (5/6 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. – 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 47% υπ. – 22% άριστες), Παπαδημητρίου (λ), Τερζής 1 (1/2 επ.), Σακόγλου 1 (1/2 επ.), Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Στίγγας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 13 (11/20 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 9 (3/7 επ., 6 μπλοκ), Μπέμε 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (2 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 17% άριστες), Ραούβερντινκ 14 (14/21 επ., 50% υπ. – 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 53% υπ. – 47% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (100% υπ. – 67% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (3/4 επ.).

• Ο ακραίος του ΠΑΟΚ, Ραφαήλ Κουμεντάκης, τόνισε: «Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σήμερα. Δεν βρήκαμε εμείς τον ρυθμό που θέλαμε. Ο αντίπαλός μας ήταν διαβασμένος, εμείς όχι. Πάμε στο Ρέντη τώρα να εξαντλήσουμε τις πιθανότητές που έχουμε και να φέρουμε τη σειρά ξανά στο γήπεδό μας. Πρέπει να μειώσουμε τα λάθη και να διορθώσουμε τις αδυναμίες μας».
  • Ο κεντρικός του Ολυμπιακού, Ανδρέας Ανδρεάδης, δήλωσε: «Αυτός είναι ο Ολυμπιακός. Όλα τα παιδιά βοήθησαν και έχουμε μεγάλες δυνατότητες στο γήπεδο. Πρέπει να προσέξουμε τώρα τα κενά διαστήματα. Δεν έχει τελειώσει τίποτα ακόμα. Ο ΠΑΟΚ θα έρθει την Τετάρτη να παίξει ελεύθερα με σκοπό να χαλάσει την φιέστα μας. Με την βοήθεια και του κόσμου μας, που πρέπει να είναι κόσμιος, θα κάνουμε εμείς την δουλειά μας για να πάρουμε τον τίτλο».
  • Ο κεντρικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Πετρέας, είπε: «Σήμερα δεν παρουσιάσαμε τα κενά διαστήματα που κατά καιρούς έχουμε. Σε μία σειρά αγώνων και όχι σε παιχνίδι νοκ άουτ δείχνουμε την ποιότητά μας ως ομάδα. Την Τετάρτη θα είναι ένα τεράστιο παιχνίδι. Ευελπιστούμε να έχουμε τον κόσμο μας και εμείς να κάνουμε αυτό που πρέπει».

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.