Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
«Μπρέικ» των Ρόκετς στη Γιούτα, μείωσε η Νέα Ορλεάνη

Έδειξαν ποιο είναι το αφεντικό οι Χιούστον Ρόκετς στη Γιούτα, πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Πέλικανς

Άμεση ήταν η απάντηση των Χιούστον Ρόκετς στο «μπρέικ» των Γιούτα Τζαζ.

Με το σκορ στο 1-1 και την σειρά να έχει μεταφερθεί στην έδρα των «Μορμόνων», οι Ρόκετς επικράτησαν με 113-92 και επανέκτησαν το προβάδισμα και το πλεονέκτημα έδρας.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι Τεξανοί έδειξαν ότι δεν είχαν όρεξη να «παίξουν» με την πρόκριση τους.

Γκόρντον και Χάρντεν ξεκίνησαν δυνατά με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι στο +17 (22-39), ενώ με την βοήθεια του Καπέλα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά πριν το ημίχρονο (40-70).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρόκετς συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό, χωρίς να επιτρέψουν στους Τζαζ να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με το τελικό σκορ να είναι 92-113.

Κορυφαίοι για τους Τεξανούς οι Χάρντεν (25 πόντοι, 12 ασίστ) και Γκόρντον (25 πόντοι), ξεχώρισε για τους γηπεδούχους ο Ο’Νιλ (17 πόντοι).

Εξαιρετικοί Ντέιβις, Χόλιντεϊ και Ρόντο, το 2-1 οι Πέλικανς

Αποφασισμένοι να κάνουν δύσκολη τη ζωή των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς εμφανίστηκαν οι Νιού Όρλεανς Πέλικανς.

Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ της σειράς με 2-0 συνέτριψε με 119-100 τους πρωταθλητές, στέλνοντας το μήνυμα της στους «πολεμιστές».

Χωρίς να βρεθούν ποτέ πίσω στο σκορ, οι Πέλικανς ξεκίνησαν να ανοίγουν τη διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου (36-21). Ωστόσο η απάντηση των παικτών του Στίβ Κερ ήταν άμεση, μειώνοντας στους 6 πόντους (62-56) για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ο Ράζον Ρόντο ήταν καταλυτικός, καθώς με συνεχόμενες ασίστ επέτρεψε στην ομάδα του να ανοίξει πάλι την «ψαλίδα» του σκορ (92-75 στο 36′).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους γηπεδούχους, με το 119-100 να είναι το τελικό σκορ, μειώνοντας σε 2-1 την σειρά.

Κορυφαίος ο Ράζον Ρόντο για τους Πέλικανς, με 4 πόντους 10 ριμπάουντ και 21 ασίστ, σημειώνοντας την 7η καλύτερη επίδοση σε ασίστ στην ιστορία των πλέι οφ του NBA.

Σημαντική η συνεισφορά του Άντονι Ντέβις (33 πόντοι, 18 ριμπάουντ) και του Τζρού Χόλιντεϊ (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ) για τους γηπεδούχους, άγγιξε το triple-double o Γκριν για τους Γουόριορς (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 9 ασιστ), σε ρηχά νερά ο Κάρι (19 πόντοι με 6/19 σουτ).

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.