Στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ οι Ρόκετς, προβάδισμα για Ράπτορς

Απίστευτη ανατροπή των Θάντερ, οι οποίοι επικράτησαν των Τζαζ ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 25 πόντους και μείωσαν σε 3-2 νίκες τη σειρά

Οι Ρόκετς «σφράγισαν» την παρουσία τους στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ, καθώς επικράτησαν εύκολα των Τίμπεργουλβς στο Χιούστον με 122-104 και έφτασαν τις τέσσερις νίκες στη σειρά.

Οι «Λύκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με τέσσερις πόντους (59-55). Σε αυτό το σημείο όμως, οι πρώτοι στην κανονικοί περίοδο, Ρόκετς, πάτησαν το… γκάζι και πήραν προβάδισμα 11 πόντων το οποίο κράτησαν και μέχρι το τέλος του αγώνα.

Για τις «Ρουκέτες», που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισαν οι Τζέιμς Χάρντεν (24 π, 5 ριμ, 12 ασ, 2 κλ, 2 μπλοκ) και Κλιντ Καπέλα (26 π, 15 ριμ). Η Μινεσότα αποχαιρετάει τα φετινά πλέι οφ κόντρα σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο και είχε για κορυφαίους στο 5ο παιχνίδι της σειράς, τους Καρλ Άντονι Τάουνς (23 π, 14 ριμ) και Τζαμάλ Κρόφορντ (20 π).

Για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι, η δύναμη της έδρας αποτέλεσε καταλυτικό παράγοντα, με τους Ράπτορς να φτάνουν στη νίκη κόντρα στους Ουίζαρντς στο Τορόντο με 108-98 και έκαναν το 3-2 στη σειρά.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι την 4η περίοδο, εκεί όπου οι «Μάγοι» προηγήθηκαν με 87-82 και έδειξαν να παίρνουν τα ηνία του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, οι Ράπτορς αντέδρασαν, πραγματοποίησαν σερί 12-0 και έφτασαν στην πολύ σημαντική, για την εξέλιξη της σειράς, νίκη

Για τους «Καναδούς», πρωταγωνιστές ήταν οι Ντεμάρ Ντερόζαν (32 π, 5 ασ), Κάιλ Λάουρι (17 π, 10 ασ, 3 κλ) και Ντελόν Ράιτ (18 π, 5 ριμ, 2 κλ) ενώ για τους «πρωτευουσιάνους» εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τζον Γουόλ (26 π, 9 ριμ, 9 ασ, 3 μπλοκ).

Στην Οκλαχόμα, οι Θάντερ έμειναν «ζωντανοί», καθώς επικράτησαν των Τζαζ με 107-99, αν και βρίσκονταν με 25 πόντους πίσω στο σκορ στην 3η περίοδο και μείωσαν σε 3-2 νίκες τη σειρά.

Στην 1η περίοδο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο η Γιούτα ξέφυγε στη 2η και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με σκορ 56-41. Με την αρχή του 3ης περιόδου, η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ συνέχισε να «σφυροκοπάει» τους Θάντερ, οι οποίοι έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν και έφτασαν σε σημείο να υπολείπονται με 25 πόντους στο σκορ και να αντιμετωπίζουν κατάματα τον αποκλεισμό. Κάπου εκεί όμως, κάτι άλλαξε για την Οκλαχόμα, η οποία εκμεταλλεύτηκε το «φόρτωμα» του Γκομπέρ με φάουλ, ισοφάρισε το σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου και στην 4η, με την ψυχολογία στο μέρος της, πήρε τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ράσελ Γουέστμπρουκ (45 π, 15 ριμ, 7 ασ) και Πολ Τζορτζ (34 π, 8 ριμ 2 κλ). Για τους «Μορμόνους» ξεχώρισαν οι Τζάε Κράουντερ (27 π, 8 ριμ) και Ντόνοβαν Μίτσελ (23 π, 5 ριμ, 3 κλ).

Τέλος, οι Καβαλίερς επικράτησαν των Πέισερς στο Κλίβελαντ με 98-95, χάρη σε τρίποντο του Λεμπρόν Τζέιμς στην εκπνοή του αγώνα. Ο Αμερικανός σούπερ σταρ είχε συνολικά στην αναμέτρηση 44 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από την πλευρά των ηττημένων, πολύ καλοί ήταν οι Ντομάντας Σαμπόνις (22 π, 5 ριμ) και Θάντεους Γιανγκ (16 π, 6 ριμ, 8/9 σουτ), ενώ ο Βίκτορ Ολαντίπο έμεινε σε… ρηχά νερά (12 π, 12 ριμ, 2/15 σουτ).

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.