Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Κερδισμένη η... Γιουβέντους στο Μίλαν - Νάπολι 0-0

Κερδισμένη η… Γιουβέντους στο Μίλαν – Νάπολι 0-0

Η Μίλαν κράτησε τη Νάπολι στο 0-0 και δίνει το δικαίωμα στη Γιουβέντους να φύγει στο +6

Στη «λευκή» ισοπαλία συμβιβάστηκε η Νάπολι στην έξοδό της στο Μιλάνο. Οι «παρτενοπέι»… άφησαν δύο βαθμούς στο «Σαν Σίρο», κάτι που σημαίνει πως η Γιουβέντους έχει την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά από αυτούς στο +6, αρκεί να νικήσει τη Σαμπντόρια το βράδυ της Κυριακής (15/4, 21:00).

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν άφησε ικανοποιημένους ούτε τους «ροσονέρι» που δεν φαίνεται να προλαβαίνουν την έξοδο στο Champions League. H ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, παρουσιάστηκε καλύτερη πάντως αγωνιστικά, δημιουργώντας περισσότερες τελικές προσπάθειες. Πάντως, στο 39ο λεπτό, ο διαιτητής ακύρωσε σωστά ως οφσάιντ γκολ της Μίλαν με τον Ματέο Μουσάτσιο.

Με τον Βασίλη Τοροσίδη να μένει εκτός αποστολής, η Μπολόνια νίκησε με 2-0 την Ελλάς Βερόνα, με γκολ του Σιμόνε Βέρντι στο 31΄ και του Άνταμ Νάγκι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Τέλος, η Σασουόλο, αν και ήθελε τους 3 βαθμούς, στην έδρα της, για να αποσπαστεί έξι βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού συμβιβάστηκε στην ισοπαλία (2-2) με την Μπενεβέντο, η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση και μετρά αντίστροφα για τη συμμετοχή της στη Β΄ κατηγορία. Ο Ματέο Πολιτάνο σημείωσε και τα δύο γκολ της Σασουόλο (41′, 64′), ενώ ο Σεϊκ Ντιαμπατέ ήταν αυτός που σκόραρε για τη Μπενεβέντο (22′, 73′).

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής στη Serie A:

Κάλιαρι-Ουντινέζε 2-1
(10΄ Λαζάνια, 84΄ Τσεπιτέλι – 21΄ Παβολέτι)

Σασουόλο-Μπενεβέντο 2-2
(41΄, 64΄ Πολιτάνο – 22΄, 73΄ Ντιαμπατέ)

Μπενεβέντο 14

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι