Υπό κατάρρευση η Νάπολι, «αγκαλιά» με τον τίτλο η Γιουβέντους

Δεν αντέχει την... πρωτιά η Νάπολι που καταρρέει. «Μάχες» για την τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Για 79 λεπτά η Μίλαν κρατούσε «ζωντανό» το ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα της Serie A με το 1-1 κόντρα στην Γιουβέντους, ωστόσο, η «Γηραιά Κυρία» πέτυχε 2 γκολ μέσα σε 8 λεπτά και με το τελικό 3-1 αποσπάστηκε από την δεύτερη Νάπολι κατά 4 βαθμούς και, πλέον, μόνο εάν αυτοκτονήσει θα χάσει τον τίτλο στη Serie A. Οι «μπιανκονέρι» με τη μεγάλη νίκη που πήραν, ταυτόχρονα ανέβασαν στα ύψη τη ψυχολογία τους ενόψει του πρώτου προημιτελικού του Champions League που ακολουθεί με την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπερναμπέου» το βράδυ της 3ης Απριλίου.

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στο Σασουόλο η Νάπολι, «ναρκοθετώντας» τις ελπίδες της να επιστρέψει μετά από 28 χρόνια στην κορυφή του ιταλικού ποδοσφαίρου. Το τελικό 1-1 αφήνει τους «παρτενοπέι» τέσσερις βαθμούς πίσω από τη «Γηραιά Κυρία».

Η Νάπολι μάλιστα κινδύνεψε με ήττα, καθώς έχανε μέχρι το 80΄ απο γκολ του Πολιτάνο. Ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ροτζέριο και λίγα λεπτά αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όταν το ανάποδο ψαλίδι του Μίλικ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στον άλλο απογευματινό αγώνα της 30ης αγωνιστικής της Serie A, η Κιέβο νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Σαμπντόρια και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Με νίκες συνέχισαν Ιντερ και Λάτσιο, στη μάχη τους για μία θέση στην τετράδα του ιταλικού πρωταθλήματος, που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι «νερατζούρι» επικράτησαν πολύ εύκολα της Βερόνα με 3-0 στο «Σαν Σίρο» με δύο γκολ του Μάουρο Ικάρντι, το πρώτο εκ των οποίων πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο «Ολίμπικο», η Λάτσιο βρέθηκε να χάνει 2-1 στις αρχές του β΄ μέρους από την ουραγό Μπενεβέντο, η οποία μάλιστα έπαιζε από το 7ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πουτζιόνι.

Στη συνέχεια οι «λατσιάλι» σοβαρεύτηκαν και με τρία γκολ μέσα σε ένα οκτάλεπτο «καθάρισαν» το ματς, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 6-2. Οι δύο ομάδες πλησίασαν μάλιστα την τρίτη Ρόμα, που νωρίτερα έμεινε στο 1-1 με τη Μπολόνια στο «Ρενάτο Νταλ΄Αρα».

Το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής στη Serie A:

Μπολόνια-Ρόμα 1-1

(18΄ Πούλγκαρ – 76΄ Τζέκο)
Αταλάντα-Ουντινέζε 2-0

(68΄ Πετάνια, 74΄ Μασιέλο)
Κάλιαρι-Τορίνο 0-4

(61΄ Ιάγκο Φάλκε, 65΄ Λιάιτς, 79΄ Ανσάλντι, 87΄ Ομπι)

Λάτσιο-Μπενεβέντο 6-2
(19΄, 68΄ Ιμόμπιλε, 60΄ Φελίπε Καϊσέδο, 66΄ Ντε Φράι, 83΄ Λούκας Λέιβα, 90+1΄πεν. Λουίς Αλμπέρτο – 23΄ Κατάλντι, 62΄ Γκιγιέρμε)

Κιέβο-Σαμπντόρια 2-1
(62΄ Κάστρο, 79΄ Χετεμάι – 26΄πεν. Κουαλιαρέλα)

Σασουόλο-Νάπολι 1-1
(22΄ Πολιτάνο – 80΄αυτ. Ροτζέριο)

Γιουβέντους-Μίλαν 3-1
(8΄ Ντιμπάλα, 79΄ Κουαδράδο, 87΄ Κεντίρα – 28΄ Μπονούτσι)

Μπενεβέντο 10 -29αγ.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.