Ο ΓΣ Φάρος βύθισε τον Άρη, νίκες για ΠΑΟΚ, Λαύριο, Προμηθέα

Ο ΓΛ Φάρος επικράτησε με 81-76 του Άρη στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ και τον βύθισε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία. Εύκολη νίκη για το Λαύριο με 80-69 επί του Κόροιβου Αμαλιάδας, ενώ εύκολα επικράτησε και ο Προμηθέας Πάτρας των Τρικάλων με 88-71. Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά τελικά νίκησε το Ρέθυμνο με 80-72. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή με τους αγώνες Ολυμπιακός - Κολοσσός Ρόδου (17:00) και Πανιώνιος - ΑΕΚ (17:00). Υπενθυμίζεται ότι η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε την Τρίτη με τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Κύμης.

Ο ΓΛ Φάρος επικράτησε με 81-76 του Άρη στο πλαίσιο της 19ης
αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ και τον βύθισε ακόμα περισσότερο στη
βαθμολογία.

Εύκολη νίκη για το Λαύριο με 80-69 επί του Κόροιβου Αμαλιάδας, ενώ εύκολα επικράτησε και ο Προμηθέας Πάτρας των Τρικάλων με 88-71.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά τελικά νίκησε το Ρέθυμνο με 80-72. Η αγωνιστική
ολοκληρώνεται την Κυριακή με τους αγώνες Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου
(17:00) και Πανιώνιος – ΑΕΚ (17:00).

Υπενθυμίζεται ότι η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε την Τρίτη με τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Κύμης.

ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο 80-72

Τη 10η νίκη του σε 18 αγώνες πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, 80-72, επί του Ρεθύμνου, έστω κι αν απώλεσε διαφορά 10 πόντων 5 λεπτά πριν τη λήξη! Ο ΠΑΟΚ δέχτηκε, τότε, ένα σερί 9-0 από τους Κρήτες και παρά το γεγονός πως Μαργαρίτης, Τζόουνς και Κρούμπαλι ήταν εύστοχοι σε μία μόνο βολή εκ των δύο, στο τέλος απέφυγε τα χειρότερα.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ που παρέμεινε στην πρώτη εξάδα αναδείχτηκε ο Φιλ Γκος με 18 πόντους, 16 πέτυχε ο Δημήτρης Κατσίβελης και 14 (με 8ρ.) ο Ουσμάν Κρούμπαλι. Η ομάδα της Κρήτης υπερείχε σε ριμπάουντ (27 – 37), ασίστ (8 – 18), αλλά… πλήρωσε τα 18 λάθη της! Και παραμένει εκτός οκτάδας! Ο Χάρης Γιαννόπουλος με 17 πόντους ήταν εξαιρετικός για το Ρέθυμνο, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Μούντι (14π.) και Χόμπσον (12π., 12ρ.).

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 14-15 με τρίποντο του Μούντι. Με σερί 6-0, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 20-15 και έκλεισε στο +6, το πρώτο δεκάλεπτο, 24-18. Από έναν πρωταγωνιστή είχε η κάθε ομάδα στο α΄ μέρος, αφού από 12 πόντους μετρούσαν στο ημίχρονο ο Δημήτρης Κατσίβελης για τον ΠΑΟΚ και ο Στέφαν Μούντι για το Ρέθυμνο.

Οι Κρήτες κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, 37-34, χάρη στην υπεροχή τους στα ριμπάουντ (14 – 23 στο πρώτο μέρος), αλλά τα 13 λάθη τους (5 στο ίδιο διάστημα για τους Θεσσαλονικείς) είχαν ως αποτέλεσμα το -8, 44-36 στο ημίχρονο. Γκος και Κρούμπαλι πήραν τη «σκυτάλη» από τον Κατσίβελη στην 3η περίοδο από πλευράς ΠΑΟΚ που ξέφυγε και με +12, 59-47.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε ό,τι… περνούσε από το χέρι του για την ομάδα του, αλλά το Ρέθυμνο στο 30ο λεπτό ακολουθούσε από απόσταση -10 πόντων, 64-54. Κι ενώ, 5 λεπτά πριν τη λήξη, ο ΠΑΟΚ προηγείτο με +10, 72-62, μετά από τρίποντο του Γκος, το Ρέθυμνο έκανε απόπειρα για ανατροπή, απαντώντας με σερί 9-0 (με 5 σερί πόντους του Χόμπσον, 2 του Ντάνιελς και 2 του Αρμστεντ), 72-71! Η συνέχεια… γράφτηκε με τους Μαργαρίτη, Τζόουνς και Κρούμπαλι να ευστοχούν σε 1 εκ των 2 βολών για λογαριασμό του ΠΑΟΚ, 75-71.

Αστοχος σε μία βολή ήταν και ο Χόμπσον για το Ρέθυμνο, 75-72, με τον Κατσίβελη να αποδεικνύεται ψύχραιμος και στις 2 βολές, 77-72. Οταν ο Λάκι Τζόουνς έκλεψε την μπάλα στα 18 δεύτερα και ο Κρούμπαλι έκανε το 79-72 με λέι απ, ο ΠΑΟΚ ήταν αγκαλιά με τη νίκη, με τον τελευταίο να ευστοχεί και σε μία βολή, 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-36, 64-54, 80-72

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Πουρσανίδης Κ.-Παντελίδης

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Κατσίβελης 16 (2/3 τρίποντα), Τζάκσον 6 (1), Γκος 18 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόουνς 5 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 6 (1/6 σουτ), Κρουμπάλι 14 (8 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 9, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 2

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 9 (8 ριμπάουντ), Κώττας 3, Μούντι 14 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άρμστεντ 6 (5 ασίστ), Χόμπσον 12 (2/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ντάνιελς 3, Στεφανίδης, Λι 8, Γιαννόπουλος 17 (4/8 τρίποντα)

ΓΛ Φάρος-Άρης 81-76

Νίκη «χρυσάφι» επί του Άρη πανηγύρισε ο ΓΣΛ Φάρος, 81-76, στην προσπάθεια για παραμονή στην Α1. Ο Στίβεν Μπαρτ Τζιούνορ (28π.) και ο Νώντας Παπαντωνίου (17π.) έκαναν εκπληκτική εμφάνιση, ενώ υπήρξαν καταλυτικοί και στην 4η περίοδο, όταν ο Αρης επιχείρησε να αντιδράσει.

Αυτή ήταν η 7η νίκη των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου, ενώ ο Αρης, που στο β΄ μέρος δεν είχε τον Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο λόγω αποβολής του με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία στους διαιτητές, υπέστη μία 12η ήττα (σε 18 και όχι 19 αγώνες). Μπελ (16π.), Αθηναίου (15π., 2/10 τρίποντα), Μάρας (14π.), Τσαϊρέλης (12π.) και Μποχωρίδης (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που στις 21 Μαρτίου υποδέχεται, με την πλάτη στον τοίχο, τον ΠΑΟΚ σε εξ αναβολής αγώνα της 18ης αγωνιστικής.

Μουράτος και Κίλι μπήκαν «καυτοί» για το 18-8 στο 6′ και το 23-10 στο 7′. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-17, με τους Θεσσαλούς να ξεφεύγουν με +15 (35-20). Η πίεση του Άρη βελτιώθηκε και μείωσε σε 37-30 στο 18ο λεπτό, για το 45-34 υπέρ του Φάρου στο ημίχρονο.

Όμως, λίγο πριν το τέλος της 2ης περιόδου και μετά από σφύριγμα των διαιτητών εναντίον της ομάδας της Θεσσαλονίκης, ο Παναγιώτης Γιαννάκης φώναξε σε έναν από τους διαιτητές «ντροπή σου» και αποβλήθηκε ο Παναγιώτης Γιαννάκης με δεύτερη τεχνική ποινή.

Ο Αρης εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Σάαφτεναρ που δεν έπαιξε στο δεύτερο μέρος και μετά το 64-53 στο 30ο λεπτό (Μπαρτ και Παπαντωνίου καθοδηγούσαν επιθετικά τους γηπεδούχους) έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή. Όμως, με το σκορ στο 77-74, 1 λεπτό πριν τη λήξη, ο Μπελ υπέπεσε σε λάθος, ο Μπαρτ ήταν ψύχραιμος και η ομάδα της Λάρισας πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76.

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Μάνος-Μπήτης (Τσιργούλας)

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 4, Μουράτος 5, Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 17 (2), Κίλι 8, Μπάντερ 2, Μαραγκός 6 (5 ριμπάουντ), Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 6, Φένερ, Μπαρτ 28 (2 τρίποντα, 12/14 βολές)

ΆΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μποχωρίδης 10 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 12, Αθηναίου 15 (2/10 τρίποντα), Ντουβιέ 2, Μάρας 14 (11ριμπάουντ), Πουλιανίτης 3, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Προύιτ, Μπελ 16 (2)

Λαύριο-Κόροιβος Αμαλιάδας 80-69

Διατηρώντας το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Λαύριο νίκησε άνετα εντός έδρας, 80-69 τον Κόροιβο. Αυτή ήταν η 9η νίκη του Λαυρίου στην έδρα του σε 10 αγώνες, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παραμένει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (13-6).

Ο ΜακΚένζι Μουρ σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ για τους γηπεδούχους, 16 πόντους πρόσθεσε ο Ντορόν Λαμπ, ενώ 14 πέτυχε ο Ουίγκινς.

Στο 6-13 υποχώρησε η ομάδα της Ηλείας που σε συνδυασμό με τη νίκη του ΓΣΛ Φάρου επί του Άρη θα τα δώσει όλα στις τελευταίες… στροφές στην προσπάθεια για παραμονή. Ο Κουίντον Ντικόσεϊ με 17 πόντους αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του Κοροίβου.

Μετά από ένα διερευνητικό πρώτο δεκάλεπτο, το Λαύριο πάτησε… γκάζι και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ. Μετά το 24-17 της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Σερέλη έπαιξαν ομαδικά (12 ασίστ στο α΄ μέρος), ενώ παρουσιάστηκαν επίσης εύστοχοι, για το 41-32 στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου κατάφεραν να μειώσουν στο – 6, 43-37.

Στο διάστημα 22′-25′, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9-0 για το 52-37. Το Λαύριο αποδείκνυε την ανωτερότητά του και στα δύο μισά του γηπέδου για το +23 στο 33′ (74-51) και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει, 80-69, όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Δεσλής-Τσαρούχα

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-32, 63-48, 80-69.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τζόνσον 4, Παπαδημητρίου 1, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 4 (13 ριμπάουντ), Νίξον 8, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5 (3 κοψίματα), Λαμπ 16, Μέιερ 5, Ουίγκινς 14, Μουρ 18 (6 ασίστ)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 17, Κάρσον 10, Πόσλι 3, Λάνγκφορντ 12, Μιλεντίγιεβιτς, Κον 4, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 10 (7 ριμπάουντ)

Προμηθέας Π.-Τρίκαλα 88-71

Ο «double double» Χρήστος Σαλούστρος, με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ, διατήρησε τον Προμηθέα, στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα της Α1, αφού πρώτα τον οδήγησε στη νίκη με 88-71, επί των Τρικάλων, στην Πάτρα.

Οι 29 πόντοι αποτελούν ρεκόρ καριέρας για τον Σαλούστρο, ενώ για 1 ριμπάουντ δεν έκανε ρεκόρ και σε αυτόν τον τομέα. Στα 37’33» που αγωνίστηκε είχε 7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 6/7 βολές, αλλά και 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από την ομάδα του Φώτη Τακιανού που βρίσκεται στην τελευταία θέση, με 3 νίκες – 16 ήττες, ξεχώρισε ο Έρβιν Μόρις με 21 πόντους.

Ο Χρήστος Σαλούστρος πέτυχε τους 11 από τους 15 πόντους του Προμηθέα Πάτρας στο πρώτο δεκάλεπτο και υπήρξε πρωταγωνιστής της νίκης των Αχαιών, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Όμως, οι υπόλοιποι παίκτες του Μάκη Γιατρά παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, με αποτέλεσμα το -8 (15-23) υπέρ των Τρικάλων στο 10ο λεπτό.

Ο Τζον Φιλντς έκανε γρήγορα 4 φάουλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν σε απόσταση αναπνοής, 45-44, εκμεταλλευόμενοι τα 4/13 τρίποντα των παικτών του Μάκη Γιατρά. Ακολούθησε «μάχη» στην 3η περίοδο, 61-60, ενώ με 3’37» εναπομείναντα χρόνο ο Τακιανός είδε τον Τζον Φιλντς να αποβάλλεται με 5ο φάουλ.

Εν συνεχεία αποβλήθηκε και ο Ξαβιέ Τέιμς, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Προμηθέας για να ξεφύγει με +8 (76-68). Αρνητική παρένθεση η εμφάνιση των Ντι Τζέι Ρίτσαρντσον και Γκάρι Τάλτον, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βοηθήσουν σε εκτελεστικό επίπεδο τα Τρίκαλα. Οι δύο ξένοι των Θεσσαλών είχαν μαζί 5/22 σουτ (!)

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 45-44, 61-60, 88-71

Διαιτητές: Κορομηλάς-Παφίλης-Κατραχούρας

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Τουντζιαράκης 2 (4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Δημάκος 3 (1/5 σουτ), Σαλούστρος 29 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Χολ 9 (0/6 τρίποντα), Λίποβι 16 (2), Σκούφης 2, Γκίκας 15 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καραΐσκος 2, Γκάτζιος, Έλις 10 (9 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 8 (3/11 σουτ), Λούντζης 19 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάλτον 5 (2/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μόρις 21 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φιλντς 1, Τέιμς 13 (1/5 τρίποντα), Γιανναράς, Καραγιώργος, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης 4.

Σε αναμετρήσεις της 19ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

in.gr

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.