Βήμα πρόκρισης για τον Λεβαδειακό, 1-0 τον ΠΑΣ

Προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Λεβαδειακός, μετά τη νίκη του επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 (89΄ Φαβάρο) στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι κακές καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στη Λιβαδειά και ο συνακόλουθα βαρύς (λόγω της βροχής) αγωνιστικός χώρος άφησαν το αποτύπωμά τους στην ποιότητα του αγώνα, που ήταν μέτριος έως κακός και διεξήχθη μεταξύ «συγγενών και φίλων» στην εξέδρα του δημοτικού σταδίου της πόλης.

Άξιες αναφοράς ήταν μόνο κάποιες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 13΄ ο Γιακουμάκης βρέθηκε απέναντι στον Γιαννίκογλου, πέρασε την μπάλα κάτω από τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο κι έδιωξε ο Μπέριος.

Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, απείλησαν στο 17΄, όταν ο Σωτηρίου έκανε διπλή απόκρουση σε σουτ των Λίλα και Γιάκου, ενώ στο 20΄ νέο σουτ του Γιάκου εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού.

Το χρονόμετρο έδειχνε το 87ο λεπτό όταν καταγράφηκε η επόμενη αξιόλογη φάση, με τους Μπετρά και Λίλα να μη μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα σε φάση διαρκείας και δύο λεπτά αργότερα, σε κτέλεση φάουλ από τον Μητρόπουλο η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι έφτασε στον Φαβάρο, ο οποίος με σουτ σημείωσε το μοναδικό γκολ της συνάντησης.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Κίτρινες: Μητρόπουλος, Φαβάρο, Γιακουμάκης – Γιάκος, Τζημόπουλος, Μπέριος

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Ζαραδούκας (67΄ Νίκας), Αντιλεού, Μεντί, Φαβάρο, Καλτσάς, Μπελγκαζουανί (39΄ Ιωαννίδης), Μητρόπουλος, Γιακουμάκης, Σουμπίνιο (65΄ Ομπιόρα), Καθάριος.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Μανθάτης (73΄ Χαλκιαδάκης), Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς (81΄ Μαυροπάνος), Καρανίκας, Μπέριος, Σκόνδρας, Λίλα, Μπετρά, Τζημόπουλος, Γιάκος.

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Συγκλονιστικός Μασούρας: «Για το Ριαθόρ στο 90′, για τη Γιουβέντους, για τη Μέταλιστ, για τη Γουλβς»

Κάτι χρωστούσε στον Ολυμπιακό η τύχη και η μπάλα και του το έδωσε εχθές, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιώργος Μασούρας