Ο Λεβαδειακός το γύρισε και νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο

Η αυλαία στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος έκλεισε με ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας, όπου ο Λεβαδειακός επιβλήθηκε με ανατροπή 2-1 του Πανιωνίου και επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από επτά αγωνιστικές (σ.σ. Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 0-1 στις 15 Οκτωβρίου), στη διάρκεια των οποίων μέτρησε πέντε ήττες και δύο ισοπαλίες. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν στο 58΄ με τον Μασούρα, αλλά οι Λεονάρντο στο 60΄ και Γιακουμάκης στο 77΄ έδωσαν τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους.

Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν στο 58΄ με τον Μασούρα, αλλά οι Λεονάρντο στο 60΄ και Γιακουμάκης στο 77΄ έδωσαν τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεβαδειακός στάθηκε καλύτερα, ήταν πιο επιθετικός αλλά δεν κατόρθωσε να αξιοποιήσει κάποια από τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, αφού οσάκις χρειάστηκε ο Κότνικ αποδείχθηκε… Κέρβερος. Στο 18΄ ο Γιουσούφ σέντραρε από δεξιά, ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των «κυανέρυθρων» απέκρουσε εντυπωσιακά.

Το ίδιο έκανε στο 42΄ σε σουτ του Γιουσούφ, ενώ ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 35΄ το επικίνδυνο γύρισμα του ίδιου παίκτη δεν βρήκε αποδέκτη. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν να αντιπαραθέσουν το σουτ του Μασούρα στο 22΄ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Εμπασί και την ελάχιστα άουτ κεφαλιά του Γκιοατά, στο 23ο λεπτό.

Το πολύ ωραίο θέαμα που πρόσφεραν οι αντίπαλοι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «πράσινους» να ξεκινούν πολύ επιθετικά και να χάνουν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Κότνικ να λέει «όχι» στον Γιακουμάκη στο 46΄ και το 49΄ και το φάουλ του Σουμπίνιο να καταλήγει στο δοκάρι των φιλοξενούμενων στο 50΄.

Ενάντια στη ροή του παιχνιδιού, ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ με τον Μασούρα, ο οποίος απέφυγε τον Τσαμπούρη και νίκησε τον Εμπασί. Δύο λεπτά αργότερα, σε εκτέλεση κόρνερ του Σουμπίνιο ο Γιακουμάκης έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Λεονάρντο την έστειλε στα δίχτυα.

Η ανατροπή για τον Λεβαδειακό ολοκληρώθηκε στο 77ο λεπτό, όταν οι παίκτες του Ανιγκό βγήκαν στην κόντρα από απόκρουση του Εμπασί, ο Σουμπίνιο πέρασε στον Γιακουμάκη κι εκείνος, κερδίζοντας την κόντρα, νίκησε τον Κότνικ.

Διαιτητής: Τάσος Παπαπέτρου

Κίτρινες: Σουμπίνιο, Λεονάρντο – Σαββίδης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Αμαράλ, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Νιασέ (62΄ Μητρόπουλος), Νουάνκο, Γιουσούφ, Σουμπίνιο (83΄ Μεντί), Μπελγκαζουανί (90΄ Ιωαννίδης), Γιακουμάκης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Χατζισαφί, Γκιοατά, Μπανανά, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (81΄ Βουκελάτος), Λάμπρου, Σαββίδης (73΄ Ταπόκο), Μασούρας, Γεσίλ (54΄ Ντουρμισάι).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αναμετρήσεων για την 15η αγωνιστική της Super League:

Σάββατο

Κέρκυρα-Ατρόμητος 1-3
(77΄ Σιόντης – 60΄, 62΄ Ουάρντα, 90+3΄ Βασιλακάκης)

Λεβαδειακός-Πανιώνιος 2-1
(60΄ Λεονάρντο, 77΄ Γιακουμάκης – 58΄ Μασούρας)