Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Εύκολα η Παρί, νίκες για Σοσιεδάδ και Αμβούργο

Ο Νεϊμάρ μπορεί να μη σκόραρε για πρώτη φορά μετά από δύο σερί ματς, αλλά ο Έντισον Καβάνι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περασμένη σεζόν. Με δύο γκολ του Ουρουγουανού επιθετικού η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε «περίπατο» με 3-0 στο ντέρμπι με τη Σεντ Ετιέν και επικράτησε με 3-0. Στην Ισπανία, είκοσι λεπτά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά για την Σοσιεδάδ να πάρει την δεύτερη σερί νίκη της στη La Liga σε ισάριθμα ματς απέναντι στη Βιγιαρεάλ (3-0). Στη Γερμανία, το Αμβούργο νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Κολονία κι έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Bundesliga.

Ο Νεϊμάρ μπορεί να μη σκόραρε για πρώτη φορά μετά από δύο σερί ματς, αλλά ο Έντισον Καβάνι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περασμένη σεζόν. Με δύο γκολ του Ουρουγουανού επιθετικού η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε «περίπατο» στο ντέρμπι με τη μέχρι απόψε αήττητη, Σεντ Ετιέν, επικράτησε με 3-0 και περιμένει το βράδυ της Κυριακής να δει εάν η Μονακό θα γίνει η δεύτερη ομάδα που θα κάνει το 4Χ4 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής στη Ligue 1 έχει ως εξής:

ΙΣΠΑΝΙΑ
Είκοσι λεπτά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά για την Σοσιεδάδ να πάρει την δεύτερη σερί νίκη της στη La Liga σε ισάριθμα ματς απέναντι στη Βιγιαρεάλ (3-0). Με 0/2 ξεκίνησε το πρωτάθλημα το «κίτρινο υποβρύχιο».

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ 3-0
(25΄ Γουίλιαν Χοσέ, 34΄ Πριέτο, 45΄ Χουάνμι)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Αν κι έπαιζε με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από μισή ώρα στο β΄ μέρος (αποβλήθηκε ο Μαβράι στο 59΄), το Αμβούργο νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Κολονία κι έκανε το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Bundesliga. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος (δέχτηκε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις) ήταν και πάλι ο αρχηγός και ο ηγέτης στο κέντρο της άμυνας της ομάδας του Γκίσντολ, η οποία πέτυχε δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος και παρά την πίεση που δέχτηκε στη συνέχεια κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το «Ράιν Ένερτζι Στάντιον». Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 97ο λεπτό με τον Σόρενσεν, αλλά στο 101΄ η ομάδα του γερμανικού Βορρά πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Χόλντμπι.

Κολονία-Αμβούργο 1-3
(90΄+7 Σόρενσεν – 28΄ Χαν, 34΄ Γουντ, 90΄+11 Χόλντμπι)