Εντυπωσιακή η Ξάνθη, «καθάρισε» σε ένα ημίχρονο τον Αστέρα

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας «εκτοξεύτηκε» η Ξάνθη, μετά τη νίκη της 3-1 επί του Αστέρα Τρίπολης στα Πηγάδια, για τη 13η αγωνιστική της Super League. Μια νίκη που ήλθε ευκολότερα του αναμενομένου, με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και σκόρερ τους Βασιλακάκη (2΄), Γιουνές (14΄), Λάζιτς (41΄). Μείωσε ο Ιωαννίδης στο 53΄.

Το θεωρητικά αμφίρροπο ματς, εξελίχθηκε σε μία από τις πιο ευκολες νίκες των τελευταίων ετών για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου. Τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο είναι ένα πρωτοφανές επίτευγμα για τους γηπεδούχους που άνοιξε το σκορ μόλις στο 2΄ με κεφαλιά του Βασιλακάκη μετά από κόρνερ του Τριάδη.

Στο 14΄ και σε μια αντεπίθεση, ο Γιουνές με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 2-0 και στο 41΄ ο Λάζιτς με σουτ πάνω στην κίνηση τελείωσε τον αγώνα πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο.
Νωρίς στο β΄ 45λεπτο ο πρώτος σκόρερ του Αστέρα, ο Ιωαννίδης μείωσε με σουτ (53΄) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια για τους Αρκάδες.

Η Ξάνθη παίζοντας με την ίδια τακτική από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, παραχώρησε γήπεδο και εκμεταλλεύτηκε τις αντεπιθέσεις, γεγονός που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να αντιμετωπίσει η ομάδα του Ελευθερόπουλου που παραμένει στη 13η θέση της κατάταξης.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Λουσέρο, Λισγάρας, Μπέρτος, Γιουνές – Φερνάντες

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας (63΄ Χατζητερζόγλου), Γουάλας, Βασιλακάκης (86΄ Ορφανίδης), Ντε Λούκας, Λάζιτς, Λουσέρο, Τριάδης (75΄ Νιέτο), Γιουνές.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Γιαννούλης, Δημούτσος, Φερνάντες (46΄ Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Ίγκορ (69΄ Κώτσιρας), Μάσα (63΄ Τσάβες), Ιωαννίδης.

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.