Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Πανιώνιος «απέδρασε» από το Περιστέρι

Την 7η νίκη του και 3η εκτός έδρας πανηγύρισε στο «Ανδρέας Παπανδρέου» ο Πανιώνιος, επικρατώντας, 56-49, του Περιστερίου, για τη 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συμβιβάστηκε με την 4η ήττα του σε 9 αγώνες, όμως, το χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν η αστοχία και των δύο ομάδων που... έσπασαν τα καλάθια.

Την 7η νίκη του και 3η εκτός έδρας πανηγύρισε στο «Ανδρέας Παπανδρέου» ο Πανιώνιος, επικρατώντας, 56-49, του Περιστερίου, για τη 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη συμβιβάστηκε με την 4η ήττα του σε 9 αγώνες, όμως, το χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν η αστοχία και των δύο ομάδων που… έσπασαν τα καλάθια.

Το ημίχρονο τελείωσε 23-25 υπέρ του Πανιωνίου, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Μάριο Μπατή. Το Περιστέρι, το οποίο εμφανίστηκε επηρεασμένο από την απουσία του Ρίτσαρντ Ρόμπι, τελείωσε το ημίχρονο με 5/12 δίποντα και πρώτο σκόρερ τον Μπόατενγκ (7π.), ο οποίος είχε πετύχει τα τρία από αυτά.

Του Πανιωνίου στο σκοράρισμα ηγήθηκαν οι Ξανθόπουλος (3/4 δίποντα), Στέφενσον (3/6 δίπ.) και Μπάρλος (2/3 τρίποντα). Η ψαλίδα στο σκορ άνοιξε στο 3ο δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να αντιμετωπίζει προβλήματα στην επίθεση και τον Πανιώνιο να φτάνει τη διαφορά στο +9 στο 30′ (46-37).

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Πανιώνιος να σκοράρει στην 4η περίοδο, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να πλησιάσει στα δύο καλάθια (44-48) και στον πόντο στο 35′, με τρίποντο του Σκοτ (47-48), ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 10-2.

Στο 37′ ο Πανιώνιος πέτυχε το δεύτερο καλάθι στην 4η περίοδο, με τον Νάτζφεϊ να κάνει το 47-50, αλλά ο Καυκής «απάντησε» για το 49-50.

Κάπου εκεί, ο Πανιώνιος πήρε μπρος. Με δύο εύστοχες βολές του Νάτζφεϊ και δύο καλάθια από τους Κις και Ξανθόπουλο επανέφερε τη διαφορά στο +7 στο 38′ (56-49), με το Περιστέρι να μη μπορεί να αντιδράσει στη συνέχεια…

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 23-25, 37-46, 49-56

Διαιτητές: Γκόντας, Παναγιώτου, Ξενικάκης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 4, Καφκής 2, Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 5 (1), Μπόατενγκ 12, Σκοτ 11 (3), Έντουαρντς 2, Πέτρουλας 5 (1), Μότσνικ 8

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8, Κις 9, Αθανασούλας, Στίβεσον 9, Ντίμπλερ 3 (1), Γιάνκοβιτς 6 (2), Ιωάννου, Νάντζφεϊ 10 (2), Παραγυιός 5 (1), Μπάρλος 6 (2)

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 17:30 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Volley League γυναικών.